Dzięki zaangażowaniu i poświęceniu wolontariuszy PGE w szkole stworzona została Eko-Stacja – specjalna przestrzeń dla uczniów, miejsce zarówno do pracy, jak i wypoczynku na świeżym powietrzu. Z efektów projektu będzie korzystać w nowym roku szkolnym aż do sześciuset uczniów klas 1- 3.

W ramach projektu wolontariusze posprzątali teren, pomalowali ogrodzenie oraz postawili parasole, stoły i ławki, w których już w nowym roku szkolnym zasiedli uczniowie. Wokół placu zasadzone zostały również nowe rośliny, które dodatkowo sprawiają, że teren wokół szkoły zazielenił się i wypiękniał.

- Pracy było naprawdę dużo. Prace trwały kilka tygodni, a każdą wolną chwilę staraliśmy się spędzać na realizacji projektu. Po wakacjach uczniowie mieli okazję zobaczyć przed swoją szkołą zupełnie odmieniony plac. Dzieciaki są zachwycone, a to jest dla nas najważniejsze – podsumowała Irmina Bartosik-Karasińska, liderka projektu.

Dodatkowym atutem projektu jest walor edukacyjny. W ramach prac wolontariusze utworzyli dwa ogródki, którymi w trakcie roku szkolnego opiekować się będą uczniowie. Powstały grządki z ziołami, warzywami i kwiatami, a młodzi ogrodnicy otrzymali narzędzia do pielęgnacji ogrodu. W pobliżu ogródków powstał także hotel dla owadów, ziarnodajnia dla ptaków i stacja meteorologiczna do obserwacji pogody. Wszystko to ma pomóc uczniom w nauce i poznawaniu otaczającej nas przyrody.  

- W nowej pracowni przyrody uczniowie mogą brać udział w zajęciach lekcyjnych, jeśli tylko pogoda na to pozwoli. Uczenie się, poznawanie środowiska naturalnego w takich okolicznościach na pewno będzie dodatkową atrakcją dla dzieci. Cieszę się, że mogłam pomóc stworzyć to miejsce – dodała Irmina.

Kulminacyjnym punktem projektu były warsztaty zorganizowane z udziałem eksperta – ornitologa. Podczas zajęć dzieci zbudowały własne karmniki i budki lęgowe dla ptaków oraz nauczyły się rozpoznawać gatunki. Poznały zasady dokarmiania i opieki nad ptakami. Udział w warsztatach ornitologicznych był niezwykłą atrakcją i zachętą do poznawania świata roślin i zwierząt.