W ramach prac wolontariusze PGE zagospodarowali tereny zielone wokół Jeziora Czerskiego – pomnika przyrody w miejscowości Czersk koło Góry Kalwarii. Realizacja projektu pozwoliła nie tylko na uporządkowanie zaniedbanych dotąd terenów, ale przede wszystkim na zwiększenie zainteresowania regionem, jego fauną, florą. Ścieżka edukacyjno – przyrodniczo – historyczna pozwala na poznanie historii miejscowości, jej mieszkańców oraz zwyczajów i kultury. Zwycięski projekt został zrealizowany dzięki grantowi w wysokości 5 tysięcy złotych. W ramach współpracy, Urząd Gminy dofinansował dodatkowe tablice taką samą kwotą.

Wolontariusze programu PGE „Pomagamy” chcą, aby z nowej ścieżki korzystali zarówno mieszkańcy, jak i turyści licznie odwiedzający czerski Zamek, który jak się okazuje nie jest jedyną atrakcją regionu. W  Jeziorze Czerskim mamy cztery gatunki zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową, a także wyjątkową  roślinność.  Mamy nadzieję, że stworzenie ścieżki przyczyni się do rozwoju turystycznego regionu – mówi Katarzyna Łuczak-Jasińska, wolontariuszka PGE.

Projekt realizowany był od czerwca do sierpnia br. Końcowym etapem projektu był zorganizowany piknik rodzinny, podczas którego ścieżka została oficjalnie otwarta przez wolontariuszy i przedstawicieli miejscowości Czersk. Poza wolontariuszami PGE w pracach uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria oraz mieszkańcy, którzy już wkrótce będą korzystać z zielonych terenów.

Zdjęcia: Artur Dusza