Wymiana oświetlenia, włączników światła, kontaktów, przeprowadzenie audytu energetycznego czy budowa kojca dla zwierzaków to efekty działań zespołu  wolontariackiego, w którego w skład weszli pracownicy Spółek:  PGE Obrót SA, PGE Obrót SA Oddział z siedzibą w Warszawie oraz PGE Energia Odnawialna SA na rzecz Młodzieżowego Ośrodka Terapii i Uzależnień „Monar” w Budach Zosinych.

Pierwszy i najtrudniejszy etap prac zrealizowany został w słoneczny lipcowy weekend, kiedy wspólnymi siłami wolontariusze PGE wymienili poniszczone i uszkodzone oświetlenie sufitowe oraz zainstalowali czujniki podczerwieni w głównych ciągach komunikacyjnych w budynku. Zamontowali również nowe włączniki światła, kontakty, a także oświetlenie zewnętrzne na elewacji budynku wraz z czujnikami ruchu.

Do ośrodka podrzucane są psiaki i koty przez okolicznych mieszkańców. Obecnie w placówce przebywa dziesięcioro psów oraz jeden kot. Dyrektor ośrodka, człowiek o wielkim sercu, otoczył je opieką. Pracownicy ośrodka sami zbudowali dla psiaków prowizoryczne kojce i budy, które wymagały wymiany. Widząc jak ważny dla młodych podopiecznych ośrodka jest codzienny kontakt ze zwierzętami, Wolontariusze PGE postanowili zbudować także profesjonalny kojec dla ich pupili.

Drugim etapem finalizującym projekt było przeprowadzenie audytu energetycznego połączonego z badaniem kamerą termowizyjną oraz spędzenie czasu z podopiecznymi ośrodka. Tego dnia Wolontariusze PGE dostarczyli karmę dla zwierząt oraz budy dla psiaków. Ponadto opowiedzieli o zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, a pozostały czas spędzili przy grach i zabawach na świeżym powietrzu. Zabawa była wyśmienita, a na jej zakończenie młodzież została obdarowana upominkami z logotypem Fundacji PGE.

Przeprowadzony przez Wolontariuszy audyt pozwolił dokładnie określić, którędy ucieka ciepło i które elementy powodują największe straty energii. Dzięki przeprowadzonej analizie możliwe będzie podjęcie działań przez placówkę mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Dodatkowo została przeprowadzona analiza stanu rozdzielni elektrycznej dla budynku.

Był to wyjątkowy projekt za sprawą młodzieży, która przebywa w ośrodku, walczy o siebie i stara się skończyć z nałogami. 

gkpge_fundacja_site