„Przygoda z wolontariatem – Sudety z magią Gór Izerskich” to nazwa jednego z projektów realizowanych w ramach III edycji wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy”.

Projekt obejmował edukacyjno-integracyjne zajęcia dla dwunastu dzieci działających na rzecz schroniska dla koni w Bogatyni. Trwające dwa tygodnie, od 11 do 24 lipca, całodniowe warsztaty pod gołym niebem z elementami nauki jazdy konnej odbywały się na terenie Fundacji „MAJA – Schronisko dla koni w Bogatyni”.

Dla uczestników przewidziana jest także między innymi dwudniowa wycieczka do Stankowic z nocnym zwiedzaniem zamku Czocha, spotkanie z przedstawicielami zawodów związanych ze zwierzętami oraz wykłady na temat bezpiecznej jazdy konnej, a także nocne czuwanie pod namiotem z obserwacją zwierząt i gwiazd przez teleskop.

Mali wolontariusze przebywali na terenie schroniska codziennie przez sześć-siedem godzin. W tym czasie wyprowadzali na spacer psy znajdujące się pod opieką fundacji, uczyli się jazdy konnej i orientacji w terenie oraz uczestniczyli w wykładach na temat górskiej turystyki jeździeckiej PTTK. Mieli też okazję do spotkań z weterynarzem i kowalem.

Najważniejsze w tym projekcie było to, żeby zaangażować dzieci i nauczyć je czym jest pomaganie oraz jaką satysfakcję przynosi. Najlepiej można się o tym przekonać pomagając zwierzętom w potrzebie. Wiedza i doświadczenie w dziedzinie wolontariatu jaką dzieci nabyły podczas tych zajęć z pewnością okaże się przydatna i zaowocuje w przyszłości.

Obecnie pod opieką fundacji MAJA znajduje się 13 koni, 2 kucyki, owieczka, osiołek oraz 12 psów i około 70 kotów. Dzięki pomocy darczyńców – ludzi o wielkich sercach i niestrudzonych wolontariuszy, zwierzęta objęte są coraz bardziej kompleksową opieką.

W ramach wcześniejszych edycji wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy” udało się zbudować wiatę dla koni oraz boksy dla psów.

gkpge_fundacja_site