Skończyły się wakacje, uczniowie wrócili do swoich szkół.  Na dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim czekała niespodzianka - nowe oświetlenie wykonane przez wolontariuszy PGE.

W czasie wakacji w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworze Soleckim w gminie Sienno  najstarsze świetlówkowe oprawy oświetleniowe dokończyły swego kilkudziesięcioletniego żywota i zostały wymienione na nowe. W ich miejsce zamontowano energooszczędne oprawy ze źródłami światła typu LED. Udało się to dzięki  wolontariuszom PGE – na co dzień pracownikom PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna, którzy w ramach 6. edycji Programu Wolontariatu Pracowniczego PGE poświęcili czas, aby zmodernizować oświetlenie w szkole.

Od 15 lipca Wolontariusze niemal codziennie odwiedzali szkołę i montowali nowe lampy. A było co robić - trzeba było zdemontować i niejednokrotnie naprawić stare fragmenty instalacji.

W ramach projektu wolontariusze wymienili 85 opraw oświetleniowych z lat osiemdziesiątych. W ten sposób poprawiając bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. Wymienione oprawy w większości nie nadawały się do dalszej eksploatacji i stwarzały zagrożenie pożarowe i porażeniowe. Dzięki nowemu oświetleniu znacznie wzrósł komfort pracy i nauki, bowiem zastosowane oprawy o strumieniu świetlnym 4000lm, które są o 1000lm mocniejsze od starych.

Pracownicy szkoły i uczniowie, którzy odwiedzili szkołę w okresie wakacyjnym, byli pod wrażeniem nowego oświetlenia. Wolontariusze PGE z niecierpliwością zaś czekali na reakcję pozostałych uczniów, nauczycieli i rodziców na zaistniałe w szkole zmiany. I doczekali się radosnego: „super! Ale jasno!”. Dla dyrekcji szkoły nie do przecenienia jest  aspekt ekonomiczny. Nowe oprawy, przy większym strumieniu świetlnym, mają moc (zużycie) mniejszą o 56W. Przy założeniu dziesięciogodzinnej pracy oświetlenia i dwustu dniach roboczych w roku, oszczędność zużycia energii szacowana jest na poziomie ok. 9500kWh rocznie. A przecież oprócz zysku finansowego będzie to także efekt ekologiczny. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni wolontariuszom PGE i Fundacji PGE za realizację tak potrzebnego szkole zadania – mówi dyrektor szkoły, Paweł Niedziela.

O bezpieczeństwie

Jeszcze w tym roku wolontariusze PGE przeprowadzoną pogadanki z uczniami, nauczycielami i pozostałymi pracownikami z zakresu bezpiecznego, ekonomicznego i ekologicznego użytkowania energii elektrycznej. Na dzieci czekają nie tylko pogadanki, ale tez ciekawe konkursy z nagrodami.

Docenieni

Wolontariusze PGE pojawili się również na rozpoczęciu roku szkolnego, aby na własne oczy zobaczyć efekt swojej pracy odbity w oczach milusińskich. Wśród 130 uczniów niewielkiej szkoły trudno byłoby znaleźć takiego, który nie zwrócił uwagi na nowe lampy. Oczywiście szczególne zainteresowanie wykazali rodzice, przecież to dla zdrowia ich dzieci dokonano tych zmian. Serdeczne słowa podziękowania do wolontariuszy skierował dyrektor szkoły, Paweł Niedziela.

Dla pierwszaków, nieco niepewnych w tym pierwszym dniu szkoły, wolontariusze PGE przygotowali drobne upominki – breloczki misie, na „oswojenie” szkolnej edukacji.

gkpge_fundacja_site