W lipcu wolontariusze PGE rozpoczęli na Podlasiu kolejny projekt szóstej edycji Wolontariatu Pracowniczego PGE pt. „Energooszczędne i bezpieczne Kudrycze”. Projekt realizowany był w niewielkiej miejscowości Kudrycze, w powiecie białostockim.

Zespół wolontariuszy PGE zainicjował zmianę tego miejsca w ośrodek integracji lokalnej społeczności. Głównym zadaniem zespołu była modernizacja istniejącej instalacji elektrycznej w miejscowym budynku świetlicy wiejskiej w Kudryczach (powiat białostocki) oraz edukacja lokalnego społeczeństwa w zakresie bezpiecznego i oszczędnego korzystania z energii elektrycznej.

Kompletny remont

Wolontariusze PGE, którzy na co dzień pracują w białostockim oddziale PGE Dystrybucja i posiadają stosowne uprawnienia do prowadzenia prac elektrycznych, wymienili całą instalację w świetlicy, która czasy świetności miała dawno za sobą. Założyli przewody do gniazd wtykowych, przeznaczonych przede wszystkim do zasilania grzejników konwektorowych (zakupionych w ramach tego projektu) oraz zamontowali instalację oświetleniową dla nowych paneli  LED-owych przy suficie. Zmienili również lokalizację licznika. Współpracując z lokalną społecznością, pomagali również w remoncie świetlicy.

To super działanie – mówi Magdalena Sztulc-Jaworowska, mieszkanka Kudrycz. - Sama pomagałam,  malowałam ściany, aby naszą zaniedbaną świetlicę przywrócić do użyteczności. Wreszcie mamy gdzie spędzić wspólnie czas. Bez wolontariuszy PGE nie byłoby naszej nowej świetlicy, to oni „zapalili iskierkę”.

Dla bezpieczeństwa mieszkańców

Na zakończenie projektu, 20 września, wolontariusze PGE przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej z wykorzystaniem zakupionego w ramach projektu komputera przenośnego. Dla najmłodszych wyświetlony był film edukacyjny, a dla dorosłych przygotowano praktyczną prezentację dotyczącą codziennego bezpieczeństwa. Dzieci świetnie radziły sobie z odgadywaniem zagadek oraz rozwiązaniem „energetycznej krzyżówki”. Starsi z uwagą wysłuchali prezentacji dotyczącej wyboru najkorzystniejszej dla siebie taryfy, czyli korzystać z energii wtedy, gdy jest ona najtańsza.

Pod świetlicę przybył wóz pogotowia energetycznego z dźwigiem, aby zaprezentować nowoczesne wyposażenie. Chętni mogli skorzystać z bezpiecznej „przejażdżki w górę i w dół”. Wszystkim uczestnikom projektu rozdano energooszczędne żarówki LED-owe, w ten sposób inaugurując dobrą praktykę  oszczędzania energii elektrycznej.

gkpge_fundacja_site