Co wchodzi w skład najprostszego układu elektrycznego? Jaki węgiel wydobywany jest w Bełchatowie? Na te wiele innych pytań znaleźli odpowiedź zuchy i harcerze Hufca Łódź- Widzew podczas biwaku pt. „Tajemniczy świat energetyki”.

 

Biwak odbył się w ostatni weekend września w Bełchatowie – stolicy polskiej energetyki. Przez 3 dni dzieciaki wspólnie z wolontariuszami PGE odczarowywały energetykę. Już podczas pierwszego wieczoru poprzez zabawę (i multimedia m.in. nasze filmy edukacyjne) dowiedziały się: czym jest prąd i w jaki sposób przepływa, jakie są obecnie znane źródła energii. Obserwowały powstawanie energii w cytrynie oraz eksperymenty prowadzone przez bohaterów filmowych. 

W sobotę zuchy i harcerze uczestniczyli w grze miejskiej na terenie Bełchatowa, odwiedzili m.in. Giganty Mocy, Dworek Olszewskich, halę Skry Bełchatów. Szukali herbu miasta, ścigali się w ciężkich butach elektromontera oraz uczyli się „liczyć” energię. Wszystko po to, aby wykonując różne zadania zdobyć części układu elektrycznego, który wspólnie – pod okiem eksperta – zmontowali. Układ przez cały wieczór (i następnego dnia) służył jako „impulsownik” dla publiczności festiwalowej. Wieczorem bowiem harcerze, zuchy, instruktorzy i wolontariusze przygotowali Festiwal Piosenki z Energią, w którym nagrodą główną był Złoty Izolator. Ostatniego dnia, w ramach podsumowania trzydniowego odczarowywania energetyki, młodsi przygotowywali na asfalcie wielkoformatowe rysunki pt. „Nasza energetyczna przygoda”, a harcerze budowali (z patyczków i chrupek) schemat linii energetycznej. Spotkanie w Bełchatowie to impreza, która przyniosła megawaty śmiechu i radości, ale też całkiem potężną porcję wiedzy.

gkpge_fundacja_site