Wolontariusze PGE przez kilka tygodni angażowali się w organizację projektu edukacyjnego „Energia jest w nas”, w którym udział wzięła niemal setka gimnazjalistów z Radomska.

 

Projekt realizowany w Publicznym Gimnazjum Nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Radomsku rozpoczął się 15 września i dotyczył ekologii oraz racjonalnego wykorzystywania zasobów energii. W jego przygotowanie i realizację zaangażowali się pracownicy PGE: Robert Arczewski (PGE S.A.), Artur Ligęza i Dariusz Dziegieć (PGE GiEK S.A.) oraz pracownicy szkoły. 

Dzięki nim uczniowie klas II mieli okazję wziąć udział w różnorodnych interdyscyplinarnych zajęciach, podczas których dowiedzieli się, czym jest energia, jakie są jej rodzaje i jak można ją oszczędzać. Uczniowie wyjechali na wycieczkę do Bełchatowa, gdzie zwiedzili interaktywną ekspozycję „Giganty Mocy”. Wolontariusze PGE, którzy na co dzień zajmują się energetyką, opowiedzieli uczniom o funkcjonowaniu Elektrowni Bełchatów oraz zasadach racjonalnego użytkowania energii w domach. Przekazana przez nich wiedza pozwoliła na zrealizowanie badań temperatury oraz poboru energii w szkole i we własnych domach. Uczniowie przygotowali mapę najzimniejszych i najcieplejszych miejsc w szkole, przeprowadzili uliczną sondę na temat racjonalnego gospodarowania energią, stworzyli wystawę „Wielcy wynalazcy i ich dzieła", która pokazuje dawne urządzenia elektryczne. Młodzież chętnie zaangażowała się też w przygotowanie reklam promujących racjonalne korzystanie z energii. Przez cały czas trwania projektu szkoła prowadziła zbiórkę zużytych baterii, dzięki której udało się jej włączyć do ogólnospołecznej akcji pomocy chorej radomszczance Zuzi. 

W ramach realizowanego projektu szkoła otrzymała wiele materiałów dydaktycznych dotyczących energetyki odnawialnej oraz zasad racjonalnego wykorzystania energii i pomocy naukowych, które przez wiele lat będą służyły uczniom do wykonywania niezbędnych pomiarów podczas realizacji podobnych projektów. 

- Mamy nadzieję, że zainicjowane przez nas zajęcia będą pierwszym impulsem do kształtowania proekologicznych nawyków w życiu codziennym - mówi lider projektu, Robert Arczewski.

gkpge_fundacja_site