Jak nasze codzienne wybory wpływają na środowisko, w którym żyjemy?
Z pozoru drobne gesty takie jak zgaszenie światła, wybór energooszczędnego sprzętu, ograniczenie ogrzewania czy zamiana samochodu na rower lub transport publiczny mają znaczenie dla środowiska naturalnego.
Z pozoru drobne gesty takie jak zgaszenie światła, wybór energooszczędnego sprzętu, ograniczenie ogrzewania czy zamiana samochodu na rower lub transport publiczny mają znaczenie dla środowiska naturalnego. To od naszych wyborów zależy ile energii zużywamy i skąd ona pochodzi. Czy wybieramy prąd z odnawialnych źródeł, czy inwestujemy w efektywność energetyczną czy tracimy ciepło przez nieszczelne okna. Świadome decyzje - nawet te najmniejsze - mogą przyczynić się do wsparcia środowiska naturalnego i transformacji energetycznej.
Co możemy zrobić?
Po pierwsze, każdy z nas może zrobić całkowicie prostą rzecz - oszczędzać energię, ponieważ energia niezużyta oznacza zerowe emisje. Zwróćmy więc uwagę na nasze codziennie zachowania, czy zawsze gasimy światło w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy. Jeśli nie, powinniśmy o tym pamiętać.
Po drugie, jeżeli mamy taką możliwość warto wymienić nasze urządzenia na energooszczędne. Wydatek można traktować jako inwestycję, ponieważ nie tylko zredukujemy zużycie energii ale także wysokość naszych rachunków za energię elektryczną.
Po trzecie, starajmy się zimą używać ogrzewania w oszczędny i racjonalny sposób. W Polsce rzadko występują już duże mrozy, a dość często zdarza nam się przegrzewać nasze mieszkania. Nie tylko marnujemy w ten sposób energię, ale również wpływamy negatywnie na swoją odporność. Optymalna temperatura w mieszkaniu to około 22 C. Możemy ją regulować za pomocą termostatu. Warto także zmniejszać lub wyłączać ogrzewanie, gdy nie ma nas w domu.
Po czwarte, jeżeli mamy własny dom zastanówmy się nad inwestycją w fotowoltaikę, najlepiej z własnym magazynem energii i pompą ciepłą. Istnieje dziś wiele programów, dzięki którym możemy częściowo sfinansować domowe źródło energii, wraz z magazynem, jak Mój Prąd, czy domowe źródło ciepła, jak Czyste Powietrze. Ponadto banki oferują preferencyjne kredyty z niskim oprocentowaniem, które pozwolą spłacić inwestycje mniej obciążając budżet domowy. Przydomowa fotowoltaika z magazynem i pompą ciepła to nie tylko źródło zeroemisyjne, ale i czyste, co oznacza, że nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji dla naszego zdrowia. To zresztą nie jedyne jej zalety, ponieważ przy odpowiednim wykorzystaniu pozwoli nam na spore oszczędności na rachunkach za energię.
Po piąte, jeżeli już jesteśmy posiadaczami własnej instalacji OZE warto postawić na autokonsumpcję, a więc starać się wykorzystywać jak najwięcej energii, wtedy, kiedy nasza instalacja ją generuje, czyli w ciągu dnia. Postarajmy się wykonać wszystkie najbardziej energochłonne czynności, kiedy nasze panele zapewniają nam dużo energii. Warto właśnie wtedy włączyć pralkę, zmywarkę czy skorzystać z innych energochłonnych urządzeń. Dzięki temu mniej energii zużyjemy wieczorem chyba, że posiadamy magazyn, w którym zgromadziliśmy energię wyprodukowaną przez naszą instalację w ciągu dnia.
Woda i żywność, a oszczędzanie energii
Na klimat wpływ ma tak naprawdę każda nasza aktywność, na przykład to, ile zużywamy wody, ponieważ jej przesłanie, oczyszczanie, a także podgrzewanie również konsumuje energię. Warto o tym pamiętać i starać się jej nie marnować, na przykład zrezygnować z kąpieli w wannie, na rzecz krótszego prysznica, zainwestować w zmywarkę, która zużywa znacznie mniej wody niż ręczne mycie naczyń. Niższe zużycie przyniesie oszczędności w naszych portfelach.
Dużą ulgą dla klimatu będzie także zmiana naszego podejścia do żywności, której niestety cały czas sporo marnujemy. Rocznie wyrzucamy do śmieci 4,8 ton jedzenia, co daje 126 kg na osobę. Kupujemy o wiele więcej niż jesteśmy w stanie zjeść. Warto więc zastanowić się nad racjonalnymi zakupami, ponieważ marnując żywność wyrzucamy własne pieniądze - dosłownie do śmieci. Ponadto produkcja żywności na całym świecie generuje ślad węglowy, bo wymaga zużycia energii, a więc wyrzucając ją i kupując więcej niż nam potrzeba napędzamy zmianę klimatu.
Wiele naszych codziennych zachowań i wyborów może realnie przełożyć się na mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne.