Zwiększone limity zużycia energii elektrycznej w ramach Tarczy Solidarnościowej
JAK DZIAŁA TARCZA SOLIDARNOŚCIOWA?
Aby chronić odbiorców energii elektrycznej, w październiku 2022 r. rząd wprowadził Tarczę Solidarnościową. Zakłada ona, że ceny energii w 2023 r. będą zamrożone na poziomie z 2022 r.
ZWIĘKSZENIE LIMITÓW ZUŻYCIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W ramach nowelizacji zapisów Tarczy Solidarnościowej [1] zwiększyły się roczne limity zużycia prądu w 2023 r. dla odbiorców uprawnionych w taryfie G.
Oznacza to, że do wskazanych limitów, w 2023 r. stosujemy ceny równe cenom z taryfy obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 r.
[1] Ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw.
Limit zużycia, do którego ceny nie wzrosną, zależy od rodzaju gospodarstwa domowego:
JAK SKORZYSTAĆ ZE ZWIĘKSZONYCH LIMITÓW TARCZY SOLIDARNOŚCIOWEJ?
- Gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy - jeśli do 30 czerwca 2023 r. złożyłeś wymagane oświadczenie – automatycznie zwiększymy Twój limit zamrożenia cen energii. Nie musisz ponownie składać dokumentów.
Jeśli w trakcie 2023 r. nabyłeś prawo do zwiększonego limitu, to oświadczenie złóż niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia uzyskania uprawnienia. Jeśli złożysz po tym terminie, zwiększony limit uwzględnimy od kolejnego miesiąca kalendarzowego.
- Pozostałe gospodarstwa domowe – nie musisz nic robić. Zwiększony limit 3 000 kWh zamrożenia cen energii zostanie Ci przyznany automatycznie.
TERMINY SKŁADANIA DODATKOWYCH OŚWIADCZEŃ I DOKUMENTÓW
Termin na składanie oświadczeń minął 30 czerwca 2023 roku.
Po tym terminie dokumenty mogą złożyć osoby, które w trakcie 2023 roku nabyły uprawnienia do skorzystania z podwyższonego limitu.
ZASADY ROZLICZANIA PODWYŻSZONYCH LIMITÓW
Nowe limity zużycia energii elektrycznej będą uwzględniane automatycznie w rozliczeniach.
Jeśli przekroczyłeś dotychczas obowiązujący limit, dodatkowy wolumen energii uwzględnimy na fakturze korygującej.
JAKA BĘDZIE CENA PO PRZEKROCZENIU LIMITU?
Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r. po przekroczeniu limitu wyniesie 0,8585 zł/kWh (z VAT i akcyzą)/ 0,6930 zł/kWh (bez VAT i akcyzy).
Wynika to z zapisów ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Mechanizm ceny maksymalnej.
Rząd w celu ochrony odbiorców w grupie taryfowej G, jak również niektórych podmiotów użyteczności publicznej oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zdecydował się na wprowadzenie mechanizmu ceny maksymalnej stosowanej w rozliczeniach z tymi odbiorcami. Przyjęte rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosuje się ceny za obrót energią elektryczną tzw. cenę maksymalną.
Cena maksymalna dla podmiotów użyteczności publicznej oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw – więcej informacji >>>
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania