JAK DZIAŁA TARCZA SOLIDARNOŚCIOWA?
Aby chronić odbiorców energii elektrycznej, rząd wprowadził Tarczę Solidarnościową. Zakłada ona, że ceny energii w 2023 r. będą zamrożone na poziomie z 2022 r. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. weszła w życie 18 października 2022 r.
Limit zużycia, do którego ceny nie wzrosną, zależy od rodzaju gospodarstwa domowego:
KLIENCI, KTÓRZY SĄ UPRAWNIENI DO KORZYSTANIA ZE ZWIĘKSZONYCH LIMITÓW, MUSZĄ ZŁOŻYĆ DODATKOWE OŚWIADCZENIA I DOKUMENTY DO 30 CZERWCA 2023 R.
Dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej, w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego, poziom oszczędności wyniesie:
Szacowane kwoty brutto przy założeniu zużycia energii elektrycznej na poziomie limitu odpowiednio 3000 kWh, 2600 kWh i 2000 kWh.
Mechanizm ceny maksymalnej.
Rząd w celu ochrony odbiorców w grupie taryfowej G, jak również niektórych podmiotów użyteczności publicznej oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zdecydował się na wprowadzenie mechanizmu ceny maksymalnej stosowanej w rozliczeniach z tymi odbiorcami. Przyjęte rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosuje się ceny za obrót energią elektryczną tzw. cenę maksymalną.
Cena maksymalna dla podmiotów użyteczności publicznej oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw – więcej informacji >>>
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania