Victor Borsuk na szczycie Góry Żar (761 m n.p.m.) w Beskidzie Małym zamierza uprawiać freestyle - dyscyplinę kitesurfingu, polegającą na wykonywaniu efektownych ewolucji w powietrzu. Doświadczony i utytułowany zawodnik nie ma wątpliwości, że lokalizacja górnego zbiornika należącej do PGE Polskiej Grupy Energetycznej elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar i warunki tam panujące, sprawiają, że to największe wyzwanie w jego dotychczasowej karierze sportowej.

- Jako pierwszy w Polsce, a może i na świecie, będę miał szansę podjąć próbę uprawiania kitesurfingu na zbiorniku elektrowni, który mieści się na górskim szczycie. Położenie i ukształtowanie tego akwenu sprawia, że mogą wystąpić tam najtrudniejsze warunki do uprawiania kitesurfingu, z jakimi dotąd się spotkałem. Na takiej wysokości silny i nierówny wiatr bardzo przyspiesza, odbija się od zbocza i zawija przy krawędziach zbiornika, co powoduje, że wszystko może się wydarzyć – tłumaczy Victor Borsuk. - Jednak właśnie to niezwykłe położenie w górach i idealnie gładka tafla wody oraz duża dawka adrenaliny sprawiają, że Góra Żar to marzenie niejednego kitesurfera.

Do realizacji tego wyzwania Victor przygotowuje się od kilku miesięcy próbując paralotniarstwa na Górze Żar i trenując ekstremalne sytuacje kitesurfingowe w centrum sportów wodnych Kite Park na Półwyspie Helskim.

Victor należy do teamu sportowców wspieranych przez PGE Polską Grupą Energetyczną.

- Wspieramy wyjątkowe inicjatywy sportowe mające szansę zdobyć międzynarodowy rozgłos. Niewątpliwie taki potencjał ma wyzwanie Victora – to szansa na promocję polskich sportowych talentów i ich unikalnych projektów. Dodatkowych wrażeń dostarczy zachwycający widok otaczającej zbiornik Porąbka - Żar natury i piękno Beskidu Małego – podsumowuje Maciej Szczepaniuk, rzecznik prasowy PGE Polskiej Grupy Energetycznej.  

Przygotowania Victora do wyzwania można śledzić na: www.facebook.com/kiteparkpl.