- Jest mi niezmiernie miło, że to PGE Polska Grupa Energetyczna otrzymała tytuł „Firmy 100-lecia Niepodległości” w kategorii dużych firm. To ogromny zaszczyt, że tak znaczącym wyróżnieniem została uhonorowana właśnie PGE, czyli największa grupa energetyczna w Polsce. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to czas szczególny w historii naszego kraju. Tym bardziej jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej historii i że nasz wkład w historię polskiej energetyki, tym samym polskiej gospodarki, został doceniony – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Celem konkursu „Firma na 100-lecie Niepodległości” było pokazanie, że współczesne polskie firmy są spuścizną tysięcy dużych, mniejszych i całkiem małych przedsiębiorstw, które istniały w okresie pierwszych 20 lat niepodległości. Firmy te poprzez swoją działalność biznesową, edukacyjną czy promocyjną odwołują się do przedwojennych tradycji i historycznego dziedzictwa Polski oraz promują Jubileusz 100-lecia Niepodległości.

- W obecnym kształcie, pod tą marką, Grupa PGE istnieje na rynku ponad 10 lat. Nazwy tej nie znajdziemy więc w przedwojennych gazetach. Niemniej jednak nie mam wątpliwości, że PGE zasługuje na ten tytuł, ponieważ to właśnie my jesteśmy spadkobiercą historii elektryfikacji ziem historycznie polskich. Jesteśmy największym przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce,a swoim zasięgiem działania obejmujemy przede wszystkim Polskę wschodnią i część Polski centralnej, zaopatrując w energię elektryczną ponad 5 mln polskich rodzin. To tereny leżącew granicach Państwa Polskiego po 1918 r., sukcesywnie elektryfikowane od początku XX w. i rozwijające się wraz z postępami tego procesu  – dodaje Henryk Baranowski.

Konkurs Firma 100-lecia Niepodległości został zorganizowany przez Gazetę Polską w ramach projektu Gospodarczy Fundament Niepodległości. Celem projektu jest przybliżenie historii rozwoju gospodarczego niepodległej Polski.