Na tegoroczny, sześciodniowy program festiwalu, złożyło się 10 modułów, w ramach których odbyło się niemal 100 wydarzeń artystycznych – od koncertów, przez wystawy, projekcje filmów, spotkania i dyskusje, na warsztatach dla dzieci kończąc. Festiwal „Wschód Kultury – Inne Brzmienia” gościł w tym roku blisko 200 artystów z 14 krajów. Pośród zaproszonych na festiwal zespołów muzycznych, obok światowej sławy gwiazd, takich jak Goldfrapp, Asian Dub Foundation, Yat-Kha czy The Tiger Lillies, znalazła się również liczna grupa zespołów z Europy Wschodniej, m. in.: Sierhij Żadan i Sobaki w Kosmosie (Ukraina), Iriao (Gruzja), BearFox (Gruzja), Serebryanaya Svadba (Białoruś), St. Petersburg Ska Jazz Review (Rosja), Pafnuty’s dream (Białoruś). W Lublinie można było usłyszeć również projekty muzyczne stworzone specjalnie z myślą o festiwalu np. grupę Lao Che wzbogaconą o sekcję dętą i gości – Yegora Zabelova (akordeon) i Svietę „Bieńkę” Bień (wokal) z Białorusi, a także Męski Zespół Wokalny „Kairos” wraz z gruzińskim solistą Lekso Gremelaszwilim w programie „Pieśń wieczności”. Tegoroczna edycja rozpoczęła także cykl prezentacji najbardziej interesujących, niezależnych wytwórni muzycznych. Jako pierwsza swój dorobek zaprezentowała wytwórnia Oli i Mikołaja Trzaski – Kilogram Records.

Wśród różnorodnych modułów artystycznych znalazły się ponadto: - cykl pokazów plenerowych „Move East Movie”, poświęcony kinematografii gruzińskiej;

- wystawa fotografii ulicznej Europy Wschodniej „Eastreet2”;

- „Ormiańska Arka” ukazująca panoramę współczesnej sztuki ormiańskiej;

- cykl spotkań i debat z ukraińskimi artystami i intelektualistami „Wschodni Express”;

- „Opowieści Wschodniej Treści”, czyli inscenizowane baśnie, legendy i podania pochodzące z krajów Partnerstwa Wschodniego.

W trakcie festiwalu funkcjonowała także kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów Partnerstwa Wschodniego, Rosji i Polski, poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Najmłodsi mogli również uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich „Małych Innych Brzmieniach”.

W wydarzeniach festiwalu wzięło udział 40 000 osób. Jest to kolejna odsłona „Innych Brzmień”, której Sponsorem Głównym jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

gkpge_biuroPrasowe_site