Hard enduro to najbardziej widowiskowa dyscyplina sportów motocyklowych. Tym razem wyczyny lokalnych i międzynarodowych riderów będzie można podziwiać na terenie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bełchatowie, należącej do PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie – rocznie wydobywa się tu ponad 40 mln ton węgla. Uczestnicy rajdu będą musieli pokonać bardzo wymagającą, trzyetapową trasę, o łącznej długości 45 kilometrów. Baza ulokowana będzie w okolicach miejscowości Kleszczów, a na całej długości trasy rozstawione zostaną Punkty Kontrolne Przejazdu.

W weekendowych zmaganiach Red Bull 111 Megawatt weźmie udział m.in. Taddy Błażusiak – legendarny zawodnik super enduro, występujący z numerem 111, który mieszka na co dzień w Andorze. W sobotę 6 września o godz. 12.00, wszyscy zgłoszeni zawodnicy staną do kwalifikacji polegających na dwóch pojedynczych przejazdach na specjalnie przygotowanej, krótszej trasie. W niedzielę, 7 września, kilkuset riderów ustawionych według czasów uzyskanych w kwalifikacjach ruszy do wyścigu finałowego.

Pierwszy odcinek trasy to szybka terenowa jazda po piachu, obfitująca w liczne podjazdy i zjazdy. Różnica poziomów między najniższym, a najwyższym punktem w sektorze wynosi ok. 40 metrów, a najwyższy podjazd będzie liczył ok. 30 metrów. Po tym odcinku zawodnicy zmierzą się z kilometrową trasą enduro-cross, gdzie przygotowane zostały przeszkody typu moto cross i trial, o różnej nawierzchni i różnym stopniu trudności. Trzeci, najtrudniejszy etap rajdu to  extreme enduro. Trasa oparta przede wszystkim o liczne spadki i podjazdy oraz bardzo zmienną nawierzchnię – od kopalnianych pyłów, przez piachy, po obsypujące się skały, żwir i tłuczeń – zmusi zawodników do pokazania wszystkich swoich umiejętności. Różnica poziomów terenu na tym odcinku wynosi nawet 100 metrów.

Red Bull 111 Megawatt to widowisko przeznaczone nie tylko dla fanów hard enduro, ale wszystkich, którzy chcą poczuć adrenalinę i emocje towarzyszące wyścigom. Wstęp na teren imprezy jest bezpłatny. Dla publiczności zostaną wyznaczone specjalne sektory widokowe, a ukształtowanie terenu kopalni i rozplanowanie trasy umożliwi obserwowanie zmagań na każdym etapie przejazdu zawodników.

 

gkpge_biuroPrasowe_site