Opolski festiwal otworzy w piątek 8 czerwca koncert: „Przebój na Mundial”. W tym czasie Opolski Amfiteatr, po raz pierwszy w historii tego festiwalu, zmieni się w prawdziwą strefę kibica. W trakcie koncertu rozpocznie się transmisja meczu towarzyskiego reprezentacji Polski, która tuż przed Mundialem w meczu towarzyskim zmierzy się z drużyną Chile. Widzowie opolskiego festiwalu usłyszą dawne, polskie przeboje towarzyszące światowym rozgrywkom piłkarskim z udziałem polskich drużyn, a w konkursie zostanie wybrana piosenka na tegoroczny Mundial. Koncert poprowadzą: Izabela Krzan, Rafał Brzozowski, Maciej Kurzajewski, Rafał Patyra. Swoje przeboje wyśpiewają: Maryla Rodowicz, Bednarek Band, Andrzej Dąbrowski, Liber&InoRos, Golden Life, Bogdan Łazuka, Złe Psy i Krzysztof Krawczyk. O przebój na Mundial będą walczyć: Pectus - ,,Smak zwycięstwa"; InoRos - ,,Dawaj Polska”, Rudnik - ,,Twój dzień”, Orły.PL - ,,Chodź na mecz", KOMBI - ,,Polska drużyna", Chucho & HCR - ,,Ole Ole", Blondyn i polscy fani z Irlandii - ,,Lecimy do Rosji".

Drugim koncertem pierwszego dnia festiwalu, który rozpocznie się o godz. 23:45, będą „Debiuty”. Telewizja Polska po raz kolejny stwarza możliwość zaprezentowania się na opolskiej scenie młodym artystom, wybranym przez Radę Artystyczną i Narodowe Centrum Polskiej Piosenki.  Debiutanci będą walczyć w konkursie o nagrodę im. Anny Jantar ufundowaną przez Miasto Opole i przyznawaną przez jury oraz nagrodę TVP o przyznaniu, której zdecydują widzowie w głosowaniu poprzez SMS. Gościem specjalnym koncertu będzie Andrzej „Piasek” Piaseczny , a „Debiuty” poprowadzą Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan.

Drugi dzień festiwalu, w sobotę 9 czerwca, rozpocznie o godz. 20.20 koncert „Premiery”. Jest to zarazem jeden z najstarszych i najbardziej emocjonujących konkursów Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Piosenki wybrane zostały również przez Radę Artystyczną, a wykonawcy będą rywalizować o nagrodę im. Karola Musioła, „Karolinkę”, ufundowaną przez Miasto Opole i przyznawaną głosami widzów w głosowaniu SMS oraz o nagrodę TVP przyznawaną przez jury. Nagrodę „Artyści Artystom” ufundował ZAiKS. Koncert poprowadzą Agata Konarska i Artur Orzech.

Sobotni wieczór w amfiteatrze opolskim zamknie Koncert Piosenek Literackich i Kabaretowych Stulecia „Ja to Mam Szczęście” reżyserowany przez Beatę Szymańską. Autorzy to najwięksi polscy geniusze pióra minionego stulecia.

Festiwalową niedzielę, trzeciego dnia 55. KFPP, otworzy koncert galowy „Od Opola do Opola”, w trakcie którego zaprezentowane zostaną najważniejsze muzyczne wydarzenia, w okresie pomiędzy festiwalami opolskimi, ze wszystkich nurtów muzyki popularnej: od klasycznego popu do muzyki alternatywnej. Uhonorowani zostaną najważniejsi artyści minionego roku. Galę poprowadzą: Tomasz Kammel, Andrzej Krzywy i Ifi Ude. Na scenie pojawią się tacy wykonawcy jak: Edyta Górniak, Sławomir, Kasia Kowalska, Margaret, Natalia Szroeder, Wanda i Banda, Gromee, Edyta Geppert, Kortez, Red Lips, Sarsa, Stanisława Celińska oraz Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

Niedzielny wieczór zakończy o godz. 22:00 koncert przebojów stulecia „Piosenka nie da Ci Zapomnieć”, w którym wezmą udział gwiazdy polskiej piosenki – znakomici wokaliści, reprezentujący różne pokolenia polskich piosenkarzy. Do udziału w tym koncercie zaproszono artystów wszystkich pokoleń, których opolska publiczność doskonale zna i ceni.

55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu  zakończy w poniedziałek 11 czerwca  o godz. 21:00 specjalny koncert TVP Kultura pt. „Scena Alternatywna” . W koncercie znajdzie się miejsce dla wykonawców rocka, jazzu, ambitnego popu i muzyki elektronicznej.

Sponsorem głównym 55. KFPP w Opolu jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

gkpge_biuroPrasowe_site