Nominację do nagrody otrzymało ponad dwudziestu pięciu sportowców (w przypadku medalistów nominowano całe zespoły), które w roku 2014 wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami sportowymi. Podczas konferencji prasowej otwierającej plebiscyt twierdzono zgodnie, że w tej edycji kibice mają przed sobą wyjątkowo trudne zadanie – tak wiele sukcesów polskich sportowców w ciągu jednego roku to sytuacja, z którą nie mieliśmy do czynienia od wielu lat. Pierwsza dziesiątka będzie musiała uwzględnić m.in. mistrzów i medalistów zimowych igrzysk olimpijskich z Soczi, mistrzów świata w siatkówce i kolarstwie oraz medalistów lekkoatletycznych Mistrzostw Europy.

Plebiscyt na Sportowca Roku organizowany jest od 1926 roku. Idea konkursu zainicjowana została przez ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego”. Przez osiemdziesiąt lat w gronie zwycięzców znaleźli się wybitni polscy sportowcy, których sukcesy zauważalne były na całym świecie. Wśród nich wymienić należy zarówno sportowe sławy dwudziestolecia międzywojennego, takie jak Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Jadwiga Jędrzejowska, Stanisław Marusarz czy Wacław Kuchar, sportowych bohaterów powojennej Polski – Irenę Szewińską, Janusza Sidło, Ryszarda Szurkowskiego, Władysława Kozakiewicza, Zbigniewa Bońka oraz współczesnych mistrzów sportowych aren, m.in. Justynę Kowalczyk, Otylię Jędrzejczak i Adama Małysza.

Plebiscyt organizowany przez Przegląd Sportowy to jeden z najstarszych tego typu konkursów na świecie. Wcześniej, w roku 1925, najlepszego sportowca swojego kraju zaczęli wybierać Szwedzi. Tegoroczny Plebiscyt na dziesięciu Najlepszych Sportowców Polski oraz Gala Mistrzów Sportu objęte zostały honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Sponsorem generalnym wydarzenia jest PGE Polska Grupa Energetyczna. 

gkpge_biuroPrasowe_site