Co roku Muzyczny Festiwal w Łańcucie gromadzi entuzjastów muzyki z najwyższej półki. Tegoroczną edycję festiwalu zaszczyci swoją obecnością Kate Liu amerykańska, 21 letnia pianistka o chińskich korzeniach. Artystka zrobiła prawdziwą furorę w czasie XVII Konkursu Chopinowskiego, gdzie skradła serca publiczności i została laureatką 3. nagrody. Pianistka wystąpi 24 maja w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Sala Balowa będzie też miejscem innego wyjątkowego występu światowej sławy artysty. Mowa o Julianie Rachlinie, który pojawi się tam 25 maja wraz z Polską Filharmonią Kameralną z Sopotu pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W programie przewidziano utwory skrzypcowe Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Antonína Dvořáka.

Kolejnym wybitnym artystą łańcuckiego Festiwalu będzie skrzypek Michael Barenboim. W Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej 29 maja artysta wykona Koncert D-dur op. 77 – Johannesa Brahmsa. Skrzypkowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Case Scaglione, która zaprezentuje się także w mistrzowskich szkicach symfonicznych La Mer autorstwa Claude Debussy.

Największą popularnością wśród łańcuckiej publiczności cieszą się zazwyczaj koncerty plenerowe. W tym roku festiwal zainauguruje jedna z najsłynniejszych polskich oper – „Straszny Dwór” skomponowana przez Stanisława Moniuszkę. Dzieło zaprezentują w czterech aktach artyści Opery Krakowskiej. Drugi występ plenerowy odbędzie się w niedzielę 22 maja. Artyści Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz zespołu Kroke przed Zamkiem w Łańcucie zaprezentują wyjątkowy muzyczny projekt z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek, artystka jazzowa, która od wielu lat występuje na scenach całego świata.

Podczas tegorocznej edycji będzie można wysłuchać także wielu mistrzów batuty – m.in. Agnieszkę Duczmal i Antala Barnasa. Na Sali Koncertowej wystąpi też Janoška Ensemble, czyli artyści, którzy są zaliczani do najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Członkowie Janoška Ensemble tworzą niezwykle zróżnicowany repertuar, który dorobił się nawet swojej nazwy. „Styl Janoška” to jedyna w swoim rodzaju muzyczna mieszanka, która jest wspólną wizją artystyczną wszystkich członków zespołu. Ich "Talent, humor, wirtuozeria" rozbrzmiewać będą na festiwalu 28 maja.

Na festiwalowej scenie pojawi się także Stanisława Celińska – wybitna aktorka teatralną i filmową. W jej repertuarze znajdą się piosenki z albumu Atramentowa wydanego w 2015 roku.

Tradycja muzycznej uczty w Łańcucie sięga 1961 roku. Od wielu lat Festiwal jest stałym punktem w kalendarium miłośników muzyki z całego świata. Wydarzenie skupiające międzynarodową publiczność ma ugruntowaną renomę, a każdego roku program obfituje w nazwiska cenionych osobistości. PGE Polska Grupa Energetyczna wspiera Festiwal Muzyczny w Łańcucie od kilku lat.

gkpge_biuroPrasowe_site