W ramach Festiwalu Mozartowskiego każdego roku w Warszawie prezentowane są opery kompozytora, a także jego msze, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne. Spektakle i koncerty odbywają się w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w wielu zabytkowych miejscach stolicy: na Zamku Królewskim, w Muzeum Łazienki Królewskie, w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, w Kościele Seminaryjnym, a także Filharmonii Narodowej i Teatrze Polskim.

Podczas tegorocznego Festiwalu, podczas którego wystąpią najwybitniejsi, światowej sławy śpiewacy, muzycy i instrumentaliści, zostaną zaprezentowane m.in. najpopularniejsze opery Mozarta, takie jak: Don Giovanni (wykonanie koncertowe z udziałem barytona Artura Rucińskiego, występującego w największych teatrach operowych świata, m.in.:  Metropolitan Opera, Opera Bastille w Paryżu, Bayerische Staatoper w Monachium czy Teatro alla Scala w Mediolanie), Così fan tutte pod dyrekcją Friedricha Haidera (po raz pierwszy w historii Festiwalu wykonane z udziałem orkiestry grającej na instrumentach historycznych), Uprowadzenie z seraju (wersja marionetkowa dla dzieci), Czarodziejski flet (z udziałem basa Rafała Siwka święcącego triumfy w Teatro alla Scala w Mediolanie, Opernhaus Zurich, Deutsche Oper w Berlinie, Teatrze Bolszoj w Moskwie czy Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu) i Wesele Figara.  Widzowie będą mieli okazję wysłuchać również wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych Mozarta: Requiem i Mszy c-moll. Ponadto, w programie Festiwalu znajdą się m.in.: koncert skrzypaczki Sirkki Liisy Kaakinen, recital Olgi Pasiecznik czy rekonstrukcja historyczna koncertu Mozarta z 23 marca 1783 roku. Na zakończenie Festiwalu odbędzie się uroczysta Gala Operowa z udziałem gwiazd.

Wśród festiwalowych wydarzeń nie brakuje również spektakli przygotowanych z myślą o najmłodszych widzach. Wszystkie spektakle dla dzieci odbywają się w obiektach Łazienek Królewskich: Teatrze Królewskim i Teatrze na Wyspie, i są przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych – w każdym spektaklu jest obecny narrator, który na bieżąco tłumaczy akcję. Forma ta od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem dzieci i rodziców, gdyż poza walorami artystycznymi spełnia również zadanie edukacyjne.

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi jest cykl koncertów MOZART OFF – Mozart na Placu Defilad. Co roku koncerty odbywające się w nieformalnej atmosferze przyciągają szeroką publiczność. W każdy poniedziałek o godzinie 18.00 Warszawska Opera Kameralna zaprasza na darmowe koncerty, których celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności – melomanom,  a także przypadkowym przechodniom, muzyki jednego z największych kompozytorów w dziejach.

Festiwal Mozartowski zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia Międzynarodowego Roku Mozartowskiego z okazji przypadającej wówczas 200. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pomysłodawcami Festiwalu byli współzałożyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. To największy w Polsce i ceniony na całym świecie festiwal muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kilkadziesiąt koncertów i spektakli odbywających się w najbardziej prestiżowych miejscach Warszawy, co roku przyciąga wielotysięczną publiczność.

 

 

Szczegółowy program koncertu znajduje się pod adresem

http://www.operakameralna.pl/?27-festiwal-mozartowski-o-festiwalu

gkpge_biuroPrasowe_site