Tegoroczna odsłona festiwalu skupia się na muzyce kompozytorów, którzy z różnych przyczyn zmuszeni byli żyć i tworzyć na emigracji. W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy kładą szczególny nacisk na muzykę polską. Program festiwalu obejmuje utwory m.in. Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego.

W repertuarze, oprócz koncertów klasycznych, można będzie usłyszeć również muzykę renesansową, barokową, brzmienia jazzowe, argentyńskie tango czy też aranżacje piosenek Duke’a Ellingtona, zespołu The Beatles oraz Queen.

Podczas Szalonych Dni Muzyki wystąpią znakomici artyści światowej sceny muzycznej, jak skrzypaczka Alena Baeva, czy wiolonczelista Pablo Ferrandez. Towarzyszyć im będą najzdolniejsi młodzi wykonawcy z całego świata.

Głównym punktem festiwalu będzie koncert, na którym zostaną zaprezentowane utwory nagrodzone w konkursie „Warszawski polonez dla Niepodległej”. Nie zabraknie również koncertów, atrakcji i projektów multimedialnych dla rodzin z dziećmi.

Szalone Dni Muzyki to największy międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej, a jego początki sięgają 1995 roku. Pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest René Martin – twórca i organizator licznych wydarzeń i koncertów muzycznych na całym świecie. Festiwal Szalone Dni Muzyki organizowany jest od wielu lat we Francji, Japonii oraz Rosji, a od 2010 roku także w Polsce. Jego głównym celem jest przełamywanie stereotypów dotyczących muzyki klasycznej dzięki krótkim koncertom, prezentującym przystępny i jednocześnie zróżnicowany repertuar.

Dziewiąta polska edycja Szalonych Dni Muzyki odbędzie się w dniach 28-30 września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Sponsorem głównym wydarzenia jest po raz kolejny PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

gkpge_biuroPrasowe_site