Utwór „Gurrelieder”, pisany przez ponad dekadę, najpierw był cyklem pieśni z fortepianem. Ostatecznie przyjął kształt trzyczęściowej kantaty na głosy solowe, chóry i orkiestrę. Premierowe wykonanie dzieła miało miejsce w 1913 r. w Wiedniu. W Polsce utwór wykonano po raz pierwszy 38 lat temu pod batutą Witolda Rowickiego w ramach obchodów jubileuszu 75-lecia Filharmonii Narodowej.
W wykonanie „Pieśni z Gurre” zaangażowanych jest ponad 300 wykonawców: 140-osobowa orkiestra (z udziałem 4 harf), trzy chóry męskie i chór mieszany. Więcej informacji o koncercie i biletach znajduje się pod linkiem http://filharmonia.pl/koncerty-i-bilety/repertuar/koncert-inauguracyjny-sezonu-2014-2015---koncert-symfoniczny3

Dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Filharmonia Narodowa gościła gwiazdy światowych estrad – m.in. duet fortepianowy sióstr Labèque  i jedną z najsłynniejszych orkiestr świata – Philharmonia Orchestra z Londynu pod batutą Esy-Pekki Salonena. Efektem współpracy był także koncert kolędowy Chóru Filharmonii Narodowej oraz występy: Jerzego Maksymiuka, francuskiej pianistki Hélène Grimaud i światowej sławy L’Arpeggiata z Christine Pluhar. 

 

gkpge_biuroPrasowe_site