Koncert „Wilczy ślad. Piosenki niezłomnych”, który odbył się 29 lutego, był zarazem premierą płyty z piosenkami „Żołnierzy Wyklętych”, śpiewanych przez partyzantów I i II konspiracji, zwłaszcza w Wileńskich Brygadach AK. Słowa do piosenek układali sami partyzanci, często do znanych wcześniej melodii. Podczas koncertu zaprezentowane zostały w nowych aranżacjach autorstwa Lidii Pospieszalskiej i Marcina Pospieszalskiego.

Na scenie można było usłyszeć nie tylko poruszające utwory muzyczne, ale również autentyczne relacje bohaterów podziemia niepodległościowego, w tym fragmenty wspomnień Józefa Bandzo, „Żołnierza Niezłomnego” walczącego w 3. i 5. Brygadzie Wileńskiej AK, z tomu pt. „Tak było”, które zaprezentował Marcin Kwaśny. Autor wspomnień oraz Tadeusz Sułowski pseudonim "Tadek", walczący w 7. Pułku Piechoty Okęcie kryptonim „Garłuch”, byli gośćmi honorowymi spotkania w Teatrze Buffo. Po spektaklu podzielili się z publicznością przywołanymi z pamięci historiami z tamtych czasów.

Fundacja PGE – Energia z Serca włączyła się także we wsparcie innego projektu, którego celem jest uczczenie pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przekazała darowiznę na realizację filmu „Wyklęty”, który powstaje z inicjatywy Fundacji „Między Słowami”. Losy bohaterów tego pełnometrażowego filmu poświęconego żołnierzom podziemia antykomunistycznego, wzorowane są na przeżyciach m.in. Józefa Franczaka "Lalki", Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Na ekranie pojawią się m.in. Marcin Kwaśny, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Chabior i Marek Siudym. Film powstaje wyłącznie z datków pochodzących ze zbiórki społecznej i od sponsorów. W celu zebrania niezbędnych środków Fundacja „Między Słowami” uruchomiła także na swojej stronie (www.fundacjamiedzyslowami.pl) sprzedaż cegiełek.

Obchodom Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” towarzyszył ogólnokrajowy projekt „Tropem Wilczym”, w ramach którego w 160 miastach Polski zorganizowane zostały „Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W warszawskiej edycji biegu, który odbył się na terenie Parku Skaryszewskiego, wśród 600 biegaczy znaleźli się także pracownicy PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Zobacz Making Of z planu filmu "Wyklęty" 

 

gkpge_biuroPrasowe_site