PGE Polska Grupa Energetyczna od lat angażuje się w liczne projekty mające na celu uczczenie najważniejszych wydarzeń z historii Polski. W tym roku, z okazji 75. rocznicy Powstania, Grupa po raz kolejny zaangażowała się w upamiętnienie tego wydarzenia.                                   

PGE od kilku lat jest partnerem Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach współpracy, Muzeum razem z PGE zrealizowało wiele projektów edukacyjnych, wśród których warto wymienić lekcje muzealne i warsztaty o historii XX-wiecznej Warszawy dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Efektem wspólnych działań jest także, m.in. opublikowanie serii komiksów „Bradl”, opowiadających historię opartą na losach polskiego szpiega i uczestnika Powstania Warszawskiego Kazimierza Leskiego „Bradla”.

W tym roku po raz kolejny Fundacja PGE we współpracy z Fundacją Cultura Memoriae zrealizuje  projekt „Bohaterowie naszej przyszłości”. W ramach projektu Powstańcy Warszawscy będą mogli uzyskać specjalne świadczenie, z którego środki będą mogli przeznaczyć m.in. na opłaty za energię elektryczną, inne media, leki czy opiekę medyczną.

PGE ponownie włączyła się także w akcję „BohaterON – włącz historię”. Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, w ramach której można wysłać kartki z podziękowaniami do uczestników Powstania Warszawskiego, wyrażając uznanie i wdzięczność za ich poświecenie. Kartki są bezpłatne i dostępne na terenie całego kraju.

Ponadto, Fundacja PGE od 2015 roku wspiera organizowany corocznie Międzynarodowy Turniej o Puchar Małego Powstańca, w którym biorą udział drużyny młodych piłkarzy z Polski, Niemiec, Anglii, Węgier czy Ukrainy. Wydarzenie to ma na celu zaszczepienie wśród młodych sportowców idei bohaterstwa i patriotyzmu, jak również wspólne upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego.

PGE zaangażowała także w obchody swoich pracowników ze wszystkich spółek z Grupy Kapitałowej. W ramach obchodów 75. Rocznicy Powstania Warszawskiego 36 pracowników PGE wzięło udział w Biegu Powstania Warszawskiego, który odbył się 27 lipca w Warszawie. 

W ciągu ostatnich kilku lat, PGE włączyła się w wiele innych projektów upamiętniających Powstanie Warszawskie. Została sponsorem filmu w reżyserii Jana Komasy – „Miasto 44”, opowiadającego losy młodych ludzi, którzy walczyli za wolną Polskę. Pokaz specjalny filmu z udziałem Powstańców odbył się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na PGE Narodowym w Warszawie.

Kolejną produkcją filmową poruszającą temat Powstania Warszawskiego, która została zrealizowana przy wsparciu PGE, jest film „Fajna Ferajna” na podstawie książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. Film przedstawiający historię Powstania z perspektywy jego najmłodszych uczestników, został nagrodzony Brązową Szablą podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych.

PGE jest największą firmą energetyczną w kraju i jednym z liderów polskiej gospodarki, dlatego niezwykle ważne jest dla niej prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny, w tym wspieranie projektów, których celem jest kultywowanie pamięci historycznej. Działalność Grupy Kapitałowej PGE w tym obszarze od wielu lat koncentruje się na mecenacie kultury i sztuki, wsparciu dla narodowych bohaterów, kombatantów i repatriantów oraz wspieraniu renowacji zabytków.

gkpge_biuroPrasowe_site