Henryk Baranowski został wyróżniony za dynamiczny rozwój PGE Polskiej Grupy Energetycznej – największej grupy energetycznej w Polsce – w kierunku innowacyjnego czempiona gwarantującego bezpieczeństwo energetyczne Polski.

W 2018 roku wiele pracy włożyliśmy w ugruntowanie silnej pozycji PGE na rynku wytwarzania energii i ciepła. Dzisiaj widzimy już tego efekty: w 2018 roku produkcja energii w Grupie wzrosła o 16 proc., a wytwarzanie ciepła w tym czasie podwoiliśmy. Nie ma lepszego dowodu na dynamiczny rozwój Grupy PGE. Jednocześnie nie zwalniamy tempa. W portfelu naszych rozwijanych projektów znajdują się tak strategiczne inwestycje, jak np. budowa farm wiatrowych na morzu powiedział Henryk Baranowski odbierając nagrodę.

PGE chce być firmą nowoczesną i szybko reagującą na zmiany otoczenia, nie zapominając o poszanowaniu środowiska naturalnego, które nas otacza. Dlatego jako największy producent energii elektrycznej i ciepła chcemy, by innowacje wpisane były w DNA naszej firmy. Dowodem tego jest już ponad 100 projektów na zaawansowanym poziomie, realizowanych w spółkach całej grupy. Co prawda nagroda została przyznana mi, ale odbieram ją jako nagrodę dla wszystkich, którzy każdego dnia budują wartość i wizerunek PGE. To dzięki nim możliwy jest rozwój całej Grupydodał Baranowski.

Henryk Baranowski od początku swojej kariery zawodowej związany jest z branżą energetyczną. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej o specjalizacji elektroenergetyka. Ukończył również studia podyplomowe z zarządzania przedsiębiorstwami elektroenergetycznymi w warunkach rynku energii na Politechnice Warszawskiej oraz z zarządzania finansami przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej. Ponadto ukończył program Executive MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, HEC School of Management, London Business School i Norwegian School of Economics and Business Administration.

W latach 2013-2015 pracował jako Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, a następnie jako Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Sektora Energetycznego w Alstom Power Polska. W latach 2006-2008 był Wiceprezesem Zarządu PGE, a w latach 2001-2006 Prezesem Zarządu spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne-Info. W okresie 1990-2001 związany ze spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W latach 2015–2016 pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. 22 marca 2016 r. Rada Nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej powołała go w skład zarządu i powierzyła mu funkcję Prezesa Zarządu spółki od 31 marca 2016 r.

Konkurs Liderzy Świata Energii ma na celu popularyzację sylwetek osób, które dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu zawodowym przyczyniły się do rozwoju rynku energetycznego w Polsce, a także do promocji polskiej myśli technicznej z zakresu energetyki.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Grupa zapewnia dostawy energii dla ponad 5 mln gospodarstw domowych, a ciepło wyprodukowane w elektrociepłowniach Grupy trafia do blisko 2,5 mln Polaków.

Wyróżnienie zostało wręczone podczas gali 24 kwietnia 2019 roku.

 

Fot. MMC Polska

gkpge_biuroPrasowe_site