„Obietnica Pandory” została entuzjastycznie przyjęta na festiwalu Sundance w 2013 roku i na innych ważnych przeglądach kina niezależnego. Film stał się impulsem do dyskusji na temat wpływu elektrowni jądrowych na środowisko naturalne. Śledząc proces ewolucji poglądów bohaterów – uznanych ekologów i naukowców, reżyser analizuje powszechne mity i uprzedzenia związane z energetyką jądrową.

Od początku wiedziałem, że ten film musi być mocno osobisty, żeby w ogóle wywarł jakikolwiek wpływ na masową publiczność. Już na wstępnym etapie podjąłem decyzję, że skupię się na kilku kluczowych osobach, które, tak jak ja, radykalnie zmieniły swoje przekonania na temat energii jądrowej. Ich ewolucja, od stanowczego stanowiska antynuklearnego, aż do gorliwej postawy pro-nuklearnej, stanowi centralną oś dramatyczną filmu. Mam nadzieję, że poprzez ten film uda mi się zaprosić publiczność do podobnej intelektualno-poznawczej przygody – mówi Robert Stone, reżyser filmu.

Również w Polsce dokument ma szansę stać się ważnym elementem społecznej debaty na temat energii jądrowej, aktualnie prowadzonej w kontekście planów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Film zostanie przedstawiony polskim widzom 19 lutego 2015 roku w Kinie Muranów, podczas uroczystego pokazu premierowego z udziałem Roberta Stone’a. Promocja filmu jest elementem programu edukacyjno-informacyjnego „Świadomie o Atomie”, prowadzonego przez PGE EJ 1 – spółkę celową odpowiedzialną za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Film „Obietnica Pandory” dostępny będzie dla szerszej publiczności w ramach bezpłatnych pokazów, które odbędą się 24 lutego w kinach studyjnych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i 26 lutego w Gdańsku.

 

Harmonogram pokazów otwartych w kinach studyjnych:

 

  • Warszawa – Kino Muranów, 24 lutego, godzina 20:00
  • Kraków – Kino pod Baranami, 24 lutego godzina 19:00
  • Wrocław – Kino Nowe Horyzonty, 24 lutego godzina 18:00
  • Szczecin – Kino Pionier, 24 lutego, godzina 20:00
  • Gdańsk – Helikon Kino Kameralne, 26 lutego, godzina 19:00

 

 

Za dystrybucję filmu „Obietnica Pandory” w Polsce odpowiedzialna jest firma Gutek Film. Pokazy organizowane są w ramach ogólnopolskiego programu informacyjno-edukacyjnego „Świadomie o Atomie”, prowadzonego przez PGE EJ 1 sp. z o.o – spółkę utworzoną w celu przygotowania i przeprowadzenia projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Celem programu jest przekazywanie rzetelnej, obiektywnej i przystępnej wiedzy na temat energetyki jądrowej, umożliwiającej wyrobienie sobie własnej opinii w tej sprawie.

 

 

gkpge_biuroPrasowe_site