Znajdująca się w Bełchatowie ekspozycja PGE Giganty Mocy wraz z Miejskim Centrum Kultury to miejsce najbardziej przyjazne rodzinie. Tak zdecydowała kapituła VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich”, organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Projekt „Budowa Miejskiego Centrum Kultury wraz z Ekspozycją Giganty Mocy” wyłoniony został spośród 195 projektów zgłoszonych w 7 kategoriach konkursowych.

Wygrywając konkurs w kategorii miejsce przyjazne rodzinom, MCK PGE Giganty Mocy zdobyło prestiżową statuetkę „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, a także otrzymało pakiet działań i materiałów promocyjnych reklamujących placówkę.

Konkurs Polska Pięknieje odbył się po raz ósmy. W akcji rokrocznie wybierane są najlepsze przedsięwzięcia dotyczące turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

PGE Giganty Mocy, to interaktywna (znajdująca się na trzech kondygnacjach) ekspozycja muzealna, opowiadająca o historii tworzenia się węgla brunatnego oraz o dwóch bełchatowskich gigantach: Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. Jej głównym celem jest przybliżenie zwiedzającym, a w szczególności dzieciom i młodzieży, procesu produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego. Ideą ekspozycji jest ukazanie naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną.

gkpge_biuroPrasowe_site