Trzecia edycja 48 Hour Film Project Warsaw odbędzie się w dniach 27 września – 5 października 2013 roku. Kluczowa zasada jest jedna – na nakręcenie i oddanie gotowego filmu jest tylko 48 godzin.

Pomysł na konkurs zrodził się 12 lat temu w USA, kiedy to Mark Ruppert, producent z Waszyngtonu, wpadł na szalony pomysł, by spróbować nakręcić film w ciągu 48 godzin. Zaangażował w to znajomych filmowców, którzy stworzyli własne zespoły i dołączyli do niego w tym eksperymencie. Od tego czasu odbyło się już ponad 700 edycji konkursu w 127 miastach na całym świecie, w których wzięło udział 25 000 drużyn, średnio trzynastoosobowych, co oznacza, że do tej pory filmy w ramach 48HFP kręciło około 325 000 osób z całego świata! W 2012 roku ponad 53 000 filmowców zrobiło blisko 4 000 filmów w 125 miastach na 6 kontynentach. Wśród nich byli uczestnicy warszawskiej edycji 48HFP.

W ramach konkursu zarejestrowane ekipy mają 48 godzin na nakręcenie krótkiego (4-7 minut) filmu w oparciu o podany rekwizyt, bohatera i linijkę dialogu oraz wylosowany gatunek. W konkursie biorą udział ekipy z całej Polski, a zgłosić się mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Pomimo zmęczenia i nieprzespanych nocy konkurs generuje w uczestnikach mnóstwo pozytywnej energii, przynosi zaskakujące pomysły, nowe przyjaźnie filmowe, a przede wszystkim pokazuje, że da się zrobić film w krótkim czasie i niewielkimi środkami.

W dniach 1-3 października wszystkie zrealizowane filmy zostaną zaprezentowane na wielkim ekranie w Kinie Iluzjon. Seanse są otwarte dla wszystkich widzów, a publiczność będzie miała możliwość wybrania swojego laureata. Jednocześnie 3-osobowe jury przyzna nagrody w 11 kategoriach wraz z tą najważniejszą – za Najlepszy Film – które wręczy podczas uroczystej Gali 5 października. W tegorocznym jury zasiądą: Sławomir Idziak, światowej sławy operator filmowy, nominowany do Oscara® za film „Helikopter w ogniu” Ridleya Scotta; Bartosz Konopka, reżyser filmowy, autor nominowanego do Oscara® krótkometrażowego dokumentu „Królik po berlińsku”,; oraz Anna Wydra, producent oraz kierownik produkcji filmów dokumentalnych, laureatka rzeźby Bronisława Chromego dla najlepszego producenta podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zwycięska ekipa edycji warszawskiej weźmie udział w etapie międzynarodowym konkursu podczas festiwalu Filmapalooza w USA, gdzie powalczy o nagrody w kilkunastu kategoriach, nagrodę pieniężną oraz możliwość pokazu swojego filmu podczas MFF w Cannes 2014 w ramach Short Film Corner

Więcej informacji: http://48hfpwarsaw.pl/

gkpge_sponsoringKultury_site