Opowieść rozpoczyna się latem 1997 roku, tuż przed natarciem słynnej dwunastometrowej fali powodziowej zalewającej Wrocław. Mieszkańcy „Domu pod Dwoma Orłami” to babcia Zofia Szablewska, pełna energii, ciepła i humoru kobieta, jej córka Helena, chłodna perfekcjonistka, oraz powracająca z narzeczonym ze stypendium w USA Marianna, ukochana wnuczka Zofii. Dramat rodziny rozpoczyna się z chwilą nadejścia fali powodziowej, która zalewa dom, zaś babcia Zofia w tym samym momencie trafia do szpitalu z powodu udaru. Niefortunny zbieg zdarzeń doprowadza do odkrycia przez Mariannę poniemieckich śladów w zniszczonym przez żywioł domu, dzięki którym odnajduje pamiętnik pierwszej właścicielki „Domu pod Dwoma Orłami”, Lisy Weber. Zapisana na kartkach historia, ukazująca przedwojenny niemiecki świat, na zawsze zmieni życie mieszkańców szarej willi we Wrocławiu.

Czy pamiętnik odnaleziony przez Mariannę ujawni tajemnicę powojennej rezydencji skrywaną od lat? Czy Marianna pozna zagmatwane losy rodziny Weberów, zamieszkujących w willi, w niemieckim Breslau? Jak to wpłynie na życie obecnych mieszkańców „Domu pod Dwoma Orłami”?

W nowej produkcji TVP zobaczymy gwiazdy polskiego kina, a także debiutujących uzdolnionych aktorów. W roli Marianny wystąpi Sonia Mietielica, jej matkę Helenę zagra Agnieszka Mandat. W postać babci Zofii w młodzieńczych latach wcieli się Karolina Gruszka, zaś w dojrzałym wieku – Małgorzata Zajączkowska. W roli niemieckich właścicieli domu, zobaczymy debiutującą Karolinę Rzepę w roli Lisy, Adriana Zarembę w roli Karla oraz Andrzeja Seweryna jako ich ojca – Johannesa.

Scenariusz serialu napisali Małgorzata Kopernik oraz Waldemar Krzystek. Zdjęcia do produkcji zrealizował Piotr Kukla.

Produkcja: Telewizja Polska. Koprodukcja: Kosmos Film Sp. z o.o.

Partnerem serialu jest Fundacja PGE.

 

W rolach głównych wystąpią:

Sonia Mietielica – Marianna

Agnieszka Mandat – Helena

Adam Ferency – Kazimierz Lach

Thomas Christian – Paul

Małgorzata Zajączkowska – Babcia Zosia

Karolina Gruszka – Zosia

Grzegorz Małecki – Antoni Szablewski

Andrzej Konopka – Jan Liski

Eryk Lenartowicz – Zbyszek

Daria Polunina – Aksinia

Anton Solovey – Wasylko

Klara Broda – Rysia

Mateusz Rusin – Maurycy

Artur Żmijewski – Mecenas Dutkiewicz

Jan Frycz – Ojciec Zosi

Anna Radwan – Matka Zosi

Karolina Rzepa – Lisa Weber

Adrian Zaremba – Karl Weber

Anna Graczyk – Maria

Andrzej Seweryn – Johannes Weber

Przemysław Stippa – Uwe

Przemysław Stippa – Hissen

Cezary Łukaszewicz – Herbert

 

Scenariusz – Małgorzata Kopernik, Waldemar Krzystek

Reżyseria – Waldemar Krzystek

Zdjęcia – Piotr Kukla