Pracownicy PGE zaangażowali się w wolontariat na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku. Z myślą o seniorach zorganizowano zajęcia biblioterapii, które trwały od  października do grudnia 2021 r.

Program był realizowany przez Fundację PGE we współpracy z Fundacją Zaczytani.org jako część projektu „Zaczytani z PGE".

W ramach wolontariatu zorganizowano 99 spotkań biblioterapii w formie online. Zajęcia dla seniorów trwały od października do grudnia minionego roku. Poprowadziło je 20 pracowników naszej Grupy. Wolontariusze podczas rozmów z seniorami czytali fragmenty książek, a następnie prowadzili dyskusję na wybrane tematy. Organizowane były dwa spotkania w miesiącu. Każde trwało od 30 do 90 minut.

Celem spotkań biblioterapeutycznych była aktywizacja seniorów oraz stworzenie pola do rozmów i refleksji.  Wolontariat „Bibloterapia dla seniorów" umożliwił również nawiązanie międzypokoleniowych relacji. Seniorzy otrzymali wsparcie od wolontariuszy, a wolontariusze zdobyli nowe, unikalne kompetencje.

Zanim wolontariusze PGE przystąpili do zajęć z biblioterapii, zostali przeszkoleni, by samodzielnie prowadzić spotkania biblioterapeutyczne z seniorami. Wolontariusze otrzymali również wsparcie regionalnych koordynatorów projektu.

 

Program wolontariacki w liczbach

  • 2 spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych uczestnictwem w programie,
  • 33 osoby zostały przeszkolone z zakresu biblioterapii,
  • 3 spotkania szkoleniowe o łącznym czasie trwania 12 godzin,
  • 1 spotkanie integracyjno-szkoleniowe dla wolontariuszy.

- Zajęcia wniosły wiele radości w codzienne życie, pozwoliły poznać nowe osoby niezwiązane z placówką, doświadczać wspólnie poruszanych problemów ze zdrowiem, ograniczeniami w funkcjonowaniu związanymi z wiekiem i chorobą, a także sytuacją wynikającą ze stanu epidemii - podkreśliła Bogusława Sawicka, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Starszych, Chorych Somatycznie i Niepełnosprawnych „Dobrze Być Razem" działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku.

 

Co o „Biblioterapii dla seniorów" sądzą sami wolontariusze?

Kamila Siekierka-Kiełsa, PGE Obrót

Seniorzy w społeczeństwie stanowią szczególną grupę osób, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Wymagają bardziej indywidualnego podejścia i zainteresowania. Nierzadko wśród nich są osoby schorowane, dysfunkcyjne, co wynika z ich podeszłego wieku. I właśnie z myślą o seniorach powstawał ten wolontariat. Dzięki biblioterapii osoby starsze mogą zachować sprawność umysłową i kontakt z drugim człowiekiem. Obecni seniorzy, jeśli w okresie swojej aktywności życiowej, zawodowej i społecznej mieli kontakt z książką, czasopismem, to będąc w "stanie spoczynku" także chętnie czytają. Bywają jednak sytuacje, kiedy nie mają możliwości samodzielnego czytania z powodu problemów zdrowotnych bądź z powodów finansowych nie mają dostępu do książek i czasopism. Bywają też sytuacje, kiedy seniorzy czują się osamotnieni i potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, aby zostać wysłuchanym, móc opowiedzieć o swoich problemach, spotkać się z życzliwością i zrozumieniem ze strony wolontariusza. I właśnie dla tych osób został stworzony wolontariat „Biblioterapia dla seniorów".

 

Agnieszka Siudziak, PGE Dystrybucja O. Lublin

Zapisując się do wolontariatu, miałam w głowie myśli oraz plan, jak to wszystko będzie wyglądało. Pomimo szkolenia, jakie odbyliśmy, aby być w pełni przygotowanym, szybko okazało się, że plany idą swoją drogą, a potrzeby seniorów swoją własną. Bezinteresowna pomoc, jaka została zaoferowana mieszkańcom DPS, sprawiła, że w środy z uśmiechem oraz ciekawością czekałam na spotkanie. Za każdym razem zastanawiałam się, czym dziś zaskoczy mnie senior. Czy będę w stanie odpowiedzieć na wszelkie, niekiedy błahe, pytania z jego strony? Rozmowy sprawiały mi ogromną przyjemność i jednocześnie dawały poczucie „bycia kimś wyjątkowym" dla seniora. Każde spotkanie kończyło się pytaniem, czy na pewno pojawię się w kolejnym tygodniu. Wszystko to sprawiło, że moja obecność i godzinna rozmowa była czymś niezwykłym dla seniora. Myślę, że to właśnie o to w tym wszystkim chodziło, bo  „Czy jest coś bardziej cennego niż uśmiech i radość drugiej osoby". 

 

Co wolontariat „Biblioterapia dla seniorów" dał wolontariuszom?

Monika Marciszewska, PGE Obrót O. Warszawa

Wolontariat sam w sobie ma ogromny sens, a bycie wolontariuszem ma dużą wartość, która wpływa na jakość naszego życia. Każdy się czegoś od siebie uczy i stajemy się „bogatsi". Osobiście z pomaganiem mam styczność od wielu lat, ale obecny projekt, czyli biblioterapia dla seniorów, to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. A ponieważ lubię podejmować nowe wyzwania, pomyślałam: dlaczego nie spróbować? Oczywiście miałam obawy, czy odnajdę się w tym projekcie i czy dam radę. Jednak po szkoleniu online i kolejnym w formie warsztatów, na których miałam przyjemność poznać fantastycznych ludzi, wiedziałam, że spróbuję zmierzyć się z czymś kompletnie dla mnie nowym. Kierując się zasadą, że najważniejsze to być sobą, sumiennie przygotować się do każdego spotkania i w pełni poświęci czas na kontakt z seniorem, aktywnie słuchając, rozpoczęłam spotkania.  Poza czytaniem fragmentów literatury i ich wspólnym omawianiem chętnie ze sobą rozmawiamy, przy okazji dowiadując się nowych rzeczy. Poznaję historię i losy tych osób, które z racji wieku mają ogromne życiowe doświadczenie. Życzę każdemu człowiekowi, by choć raz w życiu doświadczył wdzięczności ze strony czy to starszego człowieka, czy dziecka lub po prostu osoby w potrzebie i zapłaty szczerym uśmiechem, który tak naprawdę jest bezcenny.

 

Malwina Mucha, PGE GiEK O. KWB Bełchatów

Udział w programie wolontariackim jest dla mnie bardzo wartościowy. Po pierwsze, przed rozpoczęciem spotkań z seniorami, zostaliśmy przeszkoleni przez pracowników Fundacji Zaczytani.org w zakresie wiedzy i praktycznych umiejętności prowadzenia biblioterapii. Szkolenia były bardzo ciekawe, refleksyjne. Po drugie, do każdego spotkania z seniorem musimy się przygotować, w praktyce oznacza to „przerobienie" na własnej skórze pewnych zagadnień i problemów zaakcentowanych w dedykowanej literaturze. W ten sposób zostajemy zmobilizowani do własnych przemyśleń lub zyskujemy inspirację do działania. Innym, zalecanym sposobem przygotowania do spotkania jest przećwiczenie scenariusza z członkiem własnej rodziny. To było bardzo ciekawe! Wreszcie, po trzecie, biblioterapia to spotkania z autentycznym człowiekiem, który, mimo że zupełnie obcy, staje się kimś bardzo bliskim.

 

Kamila Siekierka-Kiełsa, PGE Obrót

Pomagając innym, zyskuję bardzo dużo dla siebie samej.  W głowie mam chęć pomagania, dzielenia się uśmiechem i wolnym czasem. Jestem wolontariuszem od wielu lat, a w PGE brałam aktywny udział w każdej z edycji programu wolontariatu pracowniczego „Pomagamy". Tym razem jednak to zupełnie inna edycja, jakże inna od realizowanych projektów we wcześniejszych edycjach. Seniorzy, którzy zgłosili się do zajęć z biblioterapii, to bardzo otwarte na świat osoby, lecz często nieco osamotnione w ośrodkach, w których mieszkają. Dla mnie kontakt z tymi osobami, rozmowa to niezapomniane przeżycia, poszerzenie własnych horyzontów. W takich szczerych spotkaniach z seniorami, pełnych otwartości, widzę niesamowitą wartość dodaną. Bardzo się cieszę, że zgłosiłam się do tej edycji i mogę dać cząstkę siebie drugiej osobie.  

 

Jak nas widzą seniorzy

Najlepszym świadectwem zaangażowania wolontariuszy PGE w zajęciach „Biblioterapii dla seniorów" jest podziękowanie, które wpłynęło od Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Starszych, Chory Somatycznie i Niepełnosprawnych „Dobrze Być Razem" przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku.

Dziękujemy Wolontariuszom za bezinteresowne zaangażowanie w "Biblioterapię dla seniorów". Wielokrotnie udowodniliście, że macie ogromny zapał i chęci do pomagania i realizowania działań na rzecz społeczności lokalnych.

W latach 2014-2020 w wolontariacie pracowniczym wzięło udział ok. tysiąca wolontariuszy PGE, którzy przepracowali blisko 70 tys. godzin, realizując prawie 300 projektów wolontariackich.

gkpge_fundacja_site