W sobotę, 6 listopada br., odbył się finał konkursu "PGE Turniej Maszyn Wodnych 2021". Wydarzenie odbyło się na PGE Narodowym i wzięło w nim udział ponad 100 uczestników reprezentujących 22 szkoły podstawowe oraz 30 szkół ponadpodstawowych.

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to szkolny konkurs techniczny, zachęcający młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej m.in. podczas lekcji fizyki. To również sposób na zdobycie informacji z obszaru mechaniki i odnawialnych źródeł energii oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn.

W ramach zadania konkursowego uczniowie wykonali turbinę przetwarzającą energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Jej zadaniem było wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. Wykonane przez uczniów prace były testowane na specjalnym stanowisku pomiarowym. Wyniki pomiarów: czas podnoszenia i zużyta woda, wyświetlane były na komputerze sterującym.

Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – dla szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych – oraz w dwóch konkurencjach: „Moc”, gdzie liczył się jak najszybszy czas wykonania zadania, oraz „Wydajność”, w której liczyła się jak najmniejsza ilość zużytej wody. W Turnieju Wodnym o zwycięstwie decydowało osiągnięcie jak najlepszego wyniku w jednej z kategorii.

 

Kategoria Szkoły podstawowe, Konkurencja „MOC”

I miejsceA.W. VenturaSzkoła Podstawowa Nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszuwynik: 8,196 sII miejsceSIŁA NATURY 2Słupska Szkoła Młodych Fizykówwynik: 9,726 sIII miejsceMALTAŃSKIE RYBYSzkoła Podstawowa Nr 46 w Poznaniuwynik: 10,644 sKategoria Szkoły podstawowe, Konkurencja „WYDAJNOŚĆ”

I miejsceNEPTUN 3Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardziewynik: 2,81 lII miejsce KROPISZONYSzkoła Podstawowa w Różankachwynik: 2,87 l

III miejsceKASZTANKISzkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Budzisławiu Kościelnymwynik: 2,89 l

 

Kategoria Szkoły ponadpodstawowe, Konkurencja „MOC”

I miejsceMUCHOMORKISMS Liceum Ogólnokształcące w Aleksandrowie Łódzkimwynik: 6,756 sII miejsceBOMBEL ZAWODOWIECZespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniuwynik: 8,464 sIII miejsceLIDERZY WŚRÓD FANÓWZespół Szkół w Wołczyniewynik: 8,555 sKategoria Szkoły ponadpodstawowe, Konkurencja „WYDAJNOŚĆ”

I miejsceTRZY KOTYZespół Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczeciniewynik: 2,19 lII miejsce

ALPAKAMAN V2Zespół Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczeciniewynik: 2,43 lIII miejsceBEKASZespół Szkół Nr 18 we Wrocławiuwynik: 2,59 l

Laureaci turnieju finałowego otrzymali następujące nagrody: I miejsce 2000 zł, II miejsce 1500 zł, III miejsce 1000 zł.

Organizatorem „PGE Turnieju Maszyn Wodnych, 2021” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE, która dołączyła w tym roku do projektu jako partner tytularny wydarzenia.

Partnerem Regionalnym jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, a patronami honorowymi wydarzenia są Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Projekt dofinansowany jest również ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.pgeturniejmaszyn.pl oraz śledzenia profilu konkursu w mediach społecznościowych oraz obejrzenia filmiku z finału turnieju: https://www.youtube.com/watch?v=KrLEoQ-aCLM.

*****************************

Informacje dodatkowe

Na wiosnę 2022 roku Fundacja PGE planuje również zorganizowanie kolejnego konkursu w ramach współpracy z Piaseczyńską Fundacja Ekologiczną pod nazwą „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych”.

Fundacja PGE realizuje szereg projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. W tym roku nawiązała także współpracę z firmą Mediolia przy projekcie „Fizyka dla nieletnich”, którego założeniem jest wytłumaczenie w cyklach kilkunastominutowych filmów w przystępny sposób zagadnień z fizyki, a przede wszystkim zaprezentowanie ich w sposób doświadczalny i  atrakcyjny dla uczniów. Emisja premierowego odcinka „Fizyki dla nieletnich” odbyła się 15 września na stronie internetowej Underage.Pro oraz na kanale YouTube.

gkpge_fundacja_site