Fundacja PGE przekazała darowiznę dla Stowarzyszenia „Szansa dla Bociana”. Środki zostały przeznaczone na budowę woliery dla kontuzjowanych bocianów.

Bocian biały to gatunek, który w Grupie PGE jest objęty szczególną troską. Od lat energetycy z PGE Dystrybucja budują na słupach, ponad liniami energetycznymi, specjalne metalowe platformy i przenoszą na nie bocianie gniazda, tak aby chronić te ptaki przed porażeniem prądem. W tym roku dzięki Fundacji PGE wsparliśmy budowę specjalnej woliery, w której kontuzjowane ptaki będą przebywać do czasu całkowitego wyleczenia – mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes zarządu Fundacji PGE.

Stowarzyszenie „Szansa dla Bociana” zajmuje się czynną pomocą bocianom pozostającym w Polsce na zimę oraz bocianom, które ucierpiały na skutek nieszczęśliwych wypadków. Woliera, która została wybudowana dzięki wsparciu Fundacji PGE, to miejsce służące leczeniu kontuzjowanych ptaków. Po procesie rehabilitacji większość z nich jest wypuszczana na wolność. Jednak niektóre bociany z racji nieodwracalnych i trwałych kontuzji muszą zostać w ośrodku na stałe. Jest to jedyne tego typu miejsce na Lubelszczyźnie. Do ośrodka transportowane są również bociany z sąsiednich województw, dlatego tak ważna była jego rozbudowa. Efekt końcowy prac nad wolierą można zobaczyć pod linkiem: https://youtu.be/P-8acTWolOI

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Fundacji PGE za przekazane środki finansowe. Dzięki nim mogliśmy zrealizować budowę woliery, gdzie będą znajdować się bociany wymagające czasowej opieki, rehabilitacji czy obserwacji. Rocznie takich ptaków do ośrodka trafia nawet 60. Teren został dostosowany do ich potrzeb. Wewnątrz znajduje się oczko wodne oraz cztery sztuczne gniazda, które posłużą do wychowania piskląt wyrzuconych przez dorosłe osobniki – mówi Kamil Piwowarczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia „Szansa dla Bociana”.

Stowarzyszenie „Szansa dla Bociana” zajmuje się czynną ochroną bociana białego i jego siedlisk w województwie lubelskim. Tegoroczna darowizna Fundacji PGE jest już drugą przekazaną dla Stowarzyszenia. W 2017 r. dofinansowano zakup podestów odstraszających ptaki, zamontowanych na słupach średniego napięcia. Zostały one zamontowane w pobliżu ośrodka oraz w kilku innych miejscach, w których bociany wcześniej ginęły bądź zostawały ranne przez porażenie prądem.

gkpge_fundacja_site