Dom Małego Dziecka przy ul. Lnianej w Łodzi, to miejsce, które wolontariusze PGE znają od dawna, bowiem nie raz gościli tutaj przy różnej okazji, nie tylko realizując projekty wolontariackie, ale też odwiedzając podopiecznych.

W 2019 roku wolontariusze PGE byli częstymi gośćmi w placówce, gdyż realizowali projekt wolontariacki pn. „Niezwykle zwykłe miejsce na ziemi”,  polegający na stworzeniu  wydzielonej przestrzeni w ogrodzie, w którym spotykać się będą podopieczni Domu Małego Dziecka z rodzicami/opiekunami i osobami je odwiedzającymi. Takie miejsce pozwoli rodzinie na nieco prywatności i stworzy warunki do poczucia odpowiedzialności za dziecko.

Wolontariusze stworzyli taką przestrzeń oddzielając ławeczki krzakami a w ich pobliżu posadzili krzewy owocowe (m.in. borówki kalifornijskie, porzeczki, agrest) oraz rośliny zielne. Przestrzeń rodzinna usytuowana została wokół altanki, która powstała dzięki kiermaszowemu wsparciu pracowników PGE Dystrybucja Oddział Łódź.

Wolontariusze PGE zagospodarowali przestrzeń pod zadaszeniem, wypełnili ją żwirem, na którym ułożyli „bezpieczną nawierzchnię”. Najtrudniejszym elementem pracy było właśnie wyrównanie powierzchni żwirem i ułożenie równo nawierzchni gumowanego chodnika. Nawierzchnia musi być przede wszystkim bezpieczna i właśnie wyrównanie terenu stanowiło dla wolontariuszy  największe wyzwanie.

Dzieci już podczas częściowego wykonania prac, dokonywały odbioru technicznego, gromadząc się pod altanką z różnymi zabawkami i testując nawierzchnię. Wiele radości, ale i troski – ze względu na panujące upały - przysporzyły wolontariuszom świeżo posadzone rośliny, gdyż wymagały bardzo częstego podlewania.

Wielką niespodzianką dla wolontariuszy był fakt, iż krzewy owocowe zasadzone w jednym dniu, już w następnym zostały ogołocone z niemalże wszystkich owoców, a zioła ledwie przetrwały próby wielokrotnego wąchania.

Zgodnie z przyjętym programem, energetycy przeprowadzili dla dzieci pogadankę na temat bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej z wykorzystaniem różnych form przekazu. Było to nie lada wyzwanie pedagogiczne, gdyż w jednej grupie respondenci mieli 3-4 latka i działania musiały być przystosowane do ich percepcji. Za pomoce dydaktyczne posłużyły zabawki, głównie te z najbliższego otoczenia.

Wolontariusze PGE spędzili również z dziećmi wiele czasu w kuchni, wspólnie przygotowując pizzę, sałatki owocowe i inne atrakcje kulinarne. Podczas grillowego przyjęcia zarówno wolontariusze, jak i dzieci pełnili role mistrzów ceremonii.  Natomiast podczas zajęć w sali pojawiły się czapki kucharskie i fartuchy a w obieg poszły: „gruszka, dwa jabłuszka”, śliweczka oraz inne owoce i warzywa z popularnych wierszyków, które towarzyszyły kulinarnemu spotkaniu.

Dzieciaki głośno i spontanicznie reagowały na zadania z wiedzy kuchennej. W czasie spotkań z dziećmi swoją pomoc zaoferowali również inni wolontariusze, którzy malowali radosne buźki i uczestniczyli we wspólnym słodkim przyjęciu.

 

gkpge_fundacja_site