W ramach Dnia Otwartego uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić farmę wiatrową oraz zapoznać się z budową pojedynczej turbiny. W programie przewidziano także wykład nt. energetyki wiatrowej i Elektrowni Wiatrowej Kamieńsk prowadzony przez  Bogusława Terleckiego, prezesa zarządu Elektrowni Wiatrowej Kamieńsk.

Spotkanie, które poprowadzą przedstawiciele spółki Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk, zakończy quiz z nagrodami.

Europejski Dzień Wiatru w 2009 roku będzie świętowany globalnie. 15 czerwca na pięciu kontynentach odbędą się imprezy, konferencje, wydarzenia oraz konkursy.

Celem Dnia Wiatru jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie potencjału wiatru jako źródła czystej i niewyczerpalnej energii, a także szerzenie wiedzy na temat korzyści jakie niesie ze sobą wykorzystanie elektrowni wiatrowych. W trakcie tegorocznych obchodów zorganizowanych zostanie tysiące wydarzeń w ponad 25 krajach na całym świecie.

PGE Polska Grupa Energetyczna przyłącza się do obchodów organizując Dzień Otwarty Parku Wiatrowego Kamieńsk. Celem spotkania jest szerzenie wiedzy na temat energetyki wiatrowej i energetyki odnawialnej wśród młodzieży, a także promowanie tematyki nowych technologii wytwarzania energii, ekologii oraz zdrowego stylu życia.

Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk, wchodząca w skład PGE Polskiej Grupy Energetycznej to jeden z większych i najnowocześniejszych parków wiatrowych w Polsce. Wybudowana na wierzchowinie zrekultywowanego zwałowiska zewnętrznego PGE KWB Bełchatów, zwanego "Górą Kamieńską" i przekazana do eksploatacji w listopadzie 2007 r.

Podstawowe informacje o Parku Wiatrowym w  Kamieńsku:

Składa się z 15 turbin o mocy 2 MW każda
Łączna moc zainstalowana wynosi 30 MW
Wiatraki należą do najnowocześniejszych na świecie
Gondole turbin Wiatrowych posadowione są na wysokości ok. 500 m n.p.m. i napędzane są przez wiatry o sile 7,5 m/s (średnia prędkość dla roku)
Wielkość produkcji energii elektrycznej w 2008 roku wyniosła 75 477 MWh, co pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną miasta wielkości Piotrkowa Trybunalskiego
Farma wykonała efekt ekologiczny – 74,8 tys. ton unikniętej emisji CO2 w 2008r
Całkowita wysokość wiatraka wynosi 120 m (długość samolotu Boeing 737: 28,6-42,1 m)
W wieżach zainstalowane są windy pozwalające na wjechanie do gondoli, oraz liczne urządzenia elektroniczne zapewniające właściwe działanie elektrowni.

Energetyka wiatrowa w Polsce:

Moc zainstalowana: ok. 464 MW (URE, stan na 28.02.2009)

Liczba instalacji: 227

gkpge_csr_site