Nagroda „Strażnik Pamięci” przyznawana jest twórcom i instytucjom, które podejmują nieszablonowe działania oraz inicjatywy kultywujące pamięć o bohaterach i wydarzeniach historycznych, przyczyniając się w ten sposób do szerzenia wiedzy o polskiej historii. Wyróżnienie to ma na celu uhonorowanie osób i instytucji, szczególnie zaangażowanych w dbałość o rozwój polskiego dziedzictwa historycznego.

- Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie PGE otrzymała tytuł „Strażnika Pamięci”, tym samym doceniono nasze zaangażowanie w promowanie polskiej kultury, sztuki i historii. Jesteśmy największą grupą energetyczną w Polsce i jednym z liderów polskiej gospodarki. Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny jest dla nas bardzo ważne, dlatego też od lat wpieramy projekty, których celem jest kultywowanie pamięci o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski - mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

- Nie zapominamy również o żyjących bohaterach, którzy znaczną część swojego życia poświęcili walce za naszą Ojczyznę. Czujemy się w obowiązku, aby pomagać tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce i świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. Uznajemy to za nieodłączną część naszej misji – dodaje Henryk Baranowski.

Nagrody „Strażnik Pamięci” przyznawane są od 2013 r. W tym roku zostały wręczone po raz szósty. Redakcja tygodnika Do Rzeczy nagradza w ten sposób osoby i instytucje, które w szczególny sposób promują pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.