fot. archiwum Filharmonii Narodowej

W wyniku sytuacji spowodowanej koronawirusem filharmonie musiały zrezygnować z tradycyjnej formy działalności. Wiele z nich przeniosło swoją działalność do Internetu. PGE, mecenas polskich filharmonii, współpracuje z nimi wykorzystując kanały online. 18 maja w Internecie ruszyła akcja „Posłuchaj energii Miasta”, którą realizują filharmonie przy wsparciu PGE. Przez kolejne dwa tygodnie, każdego dnia jedna z filharmonii objętych mecenatem PGE będzie opowiadała historię swojego miasta. W akcji udział biorą m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia w Krakowie, Narodowe Forum muzyki we Wrocławiu oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Projekt „Posłuchaj energii Miasta” to propozycja zajęć edukacyjnych online skierowana do najmłodszych melomanów. Ma on na celu rozszerzenie dziecięcej edukacji muzycznej w czasie kwarantanny, jak również promocję polskich miast poprzez wprowadzenie motywu opowieści o mieście.

PGE jest mecenasem polskiej kultury i jest to ważny element nie tylko naszej marketingowej aktywności, ale promowanego w Grupie PGE systemu wartości. W trudnym czasie pandemii znaleźliśmy wspólnie z filharmoniami rozwiązania, które pozwalają nam realizować projekty, wykorzystując w tym celu wszystkie dostępne kanały online – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Dzięki zaangażowaniu w akcję „Posłuchaj energii Miasta” nie tylko udało nam się wesprzeć polskie instytucje kultury, ale także zachęcić do korzystania z bogatej oferty turystycznej na terenie Polski.

Dodatkowo, PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, wspólnie z filharmoniami włączyła się w kwietniu br. w ogólnokrajową akcję #zostańwdomu. W ramach akcji, muzycy z filharmonii, które wspiera PGE, nagrali film, podczas którego wykonują w swoich domach utwór „Wiosna” Antonio Vivaldiego. Celem projektu było zachęcenie do korzystania z internetowych propozycji muzycznych oferowanych przez filharmonie w Polsce i tym samym wsparcie ich działalności w tym trudnym czasie.

fot. archiwum Filharmonii Narodowej 2

Grupa angażuje się w mecenat kultury wysokiej, pozostając jednym z największych mecenasów kultury w kraju. PGE Polska Grupa Energetyczna  wspiera Filharmonię Narodową w Warszawie i od 2012 roku nosi honorowy tytuł Mecenasa Roku. W ramach mecenatu PGE wspiera koncerty i muzyczną edukację najmłodszych. Od 2016 roku PGE współpracuje z Filharmonią Narodową przy autorskim, edukacyjnym programie „Poranki i Popołudnia dla Małych Melomanów”. Projekt ten jest skierowany do najmłodszych słuchaczy i ma na celu wprowadzenie ich w świat muzyki. Od 2016 roku odbyły się łącznie 54 koncerty przy współpracy PGE, w których wzięło udział ponad 27 tys. dzieci wraz z rodzicami.

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, wspiera Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Spółka potwierdziła  kontynuowanie  współpracy z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Filharmonią Zielonogórską im. Tadeusza Bairda, jak również ma plan współpracy z filharmoniami w kolejnych miastach, w których posiada swoje elektrociepłownie. Są wśród nich Rzeszów, Kielce, Lublin i Gorzów.

Koncerty w filharmoniach od zawsze cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy. W  sezonie artystycznym 2019/2020 w wydarzeniach muzycznych w filharmoniach pod patronatem Grupy PGE wzięło udział blisko 400 tys. słuchaczy. Grupa patronuje najważniejszym wydarzeniom muzycznym sezonu, takim jak koncerty Inaugurujące, koncerty Bożonarodzeniowe czy Sylwestrowo-Noworoczne.

 

Więcej informacji dotyczących aktualnych akcji realizowanych przez Filharmonie przy współpracy z PGE, czyli #zostańwdomu oraz „Posłuchaj energii Miasta”, można znaleźć pod linkami.

  • Link do spotu „Wiosna” A. Vivaldiego #zostańwdomu:

https://www.youtube.com/watch?v=ZCgBYlQ47WM

  • Link do spotu „Posłuchaj energii miasta” odsłona 1:

https://www.youtube.com/watch?v=vA4y5MAu2E4

  • Link do spotu „Posłuchaj energii miasta” odsłona 2:

https://www.youtube.com/watch?v=5XRMI_tQgMM

 

 

fot. archiwum Filharmonii Narodowej

gkpge_biuroPrasowe_site