Na rocznej ekspozycji polska publiczność będzie mogła zapoznać się z czterdziestoma dziełami dziesięciu klasyków sztuki drugiej połowy XX wieku. Na wystawie obok siebie prezentowane będą dzieła powstałe w różnych technikach: obrazy Miquela Barcelo i Erica Fischla, fotografie Nobuyoshi Arakiego i Davida LaChapelle'a, rzeźby Sherrie Levine i Andreasa Slominskiego, kolaże Andy'ego Warhola oraz projekcje wideo Mike'a Kelleya.

Wystawa, nad którą honorowy patronat objął Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, będzie nosiła tytuł "Pierwszy krok w stronę kolekcji zachodniej sztuki współczesnej". Prezentowane dzieła, pochodzą z kolekcji Rafaela Jabłonki, który jest jednym z ważniejszych kolekcjonerów europejskich zajmujących się sztuką współczesną. Na konferencji prasowej, zapowiadającej wystawę Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie wyjaśniała, że w tytule wystawy "Pierwszy krok w stronę kolekcji zachodniej sztuki współczesnej" zawarte jest życzenie, aby w krakowskim Muzeum Narodowym powstał taki zbiór. „Jestem dumny, że możemy w Polsce gościć tak znakomitą kolekcję sztuki współczesnej, jestem o tym przekonany, że dla polskich widzów, będzie niezapomnianym przeżyciem zobaczyć jedną z największych prezentacji zachodniej sztuki XX wieku.

Mam nadzieję, że jeszcze nie raz PGE będzie miała przyjemność wspierać tak ważne wydarzenia kulturalne” powiedział Marek Gawroński, dyrektor Departamentu Marketingu PGE S.A.

Wystawę będzie można oglądać do sierpnia 2009 roku.

www.muzeum.krakow.pl

gkpge_biuroPrasowe_site