Baza wiedzy

2014.07.14

Ceny spot gazu i węgla na nowych minimach

Skutki łagodniej zimy w Europie były odczuwalne również w II kwartale na rynkach paliw energetycznych. Tanieje zarówno węgiel kamienny, jak i gaz ziemny.

W kolejnym raporcie makroekonomicznym staramy się wytłumaczyć przyczyny spadku cen hurtowych surowców energetycznych. Naszym zdaniem:

  • Na spadek cen wpływa niskie zapotrzebowanie w sektorze energetycznym, wysokie zapasy węgla oraz brak fundamentalnych zmian po stronie podażowej.
  • Popyt na gaz w Europie jest w tym roku niski z powodu łagodnej zimy. Magazyny gazu w Europie są obecnie zapełnione na poziomie o 25% wyższym od pięcioletniej średniej i o 58% wyższe niż pod koniec czerwca ubiegłego roku. Wysokie zapasy łagodzą wpływ ryzyka ograniczenia przepływu gazu przez terytorium Ukrainy, której magazyny i krajowa produkcja również pozwalają na pokrycie zapotrzebowania w perspektywie kilku miesięcy.

Właścicielem publikacji jest Departament Strategii PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Do reprodukcji niniejszej publikacji w celach edukacyjnych i innych niekomercyjnych nie jest wymagana zgoda autora publikacji, pod warunkiem poszanowania przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Reprodukcja w celach komercyjnych jest zabroniona bez uprzedniego pisemnego pozwolenia autora publikacji.