Baza wiedzy

2018.03.24

Rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Turcji

Na południu Turcji rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Wart 19 mld euro projekt, któremu sprzeciwiają się ekolodzy, zrealizuje Rosja.

Pierwsza turecka siłownia jądrowa będzie składała się z czterech reaktorów. Przewiduje się, że każdy z nich będzie miał moc 1200 MW. Aby zdywersyfikować swe zasoby energetyczne i zmniejszyć uzależnienie od dostaw z Rosji czy Iranu, Turcja rozpoczęła ambitny program jądrowy, w ramach którego do 2030 roku w kraju mają powstać trzy elektrownie. Tureckie władze planują zbudować drugą elektrownię w prowincji Sinop, na północy, nad Morzem Czarnym. Projekt opiewa na 15 mld euro, a budową zajmie się konsorcjum zrzeszające turecką firmę EUAS, japońskie Mitsubishi i Itochu oraz francuski GDF Suez.

Źródło: CIRE

Właścicielem publikacji jest Departament Strategii PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Do reprodukcji niniejszej publikacji w celach edukacyjnych i innych niekomercyjnych nie jest wymagana zgoda autora publikacji, pod warunkiem poszanowania przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Reprodukcja w celach komercyjnych jest zabroniona bez uprzedniego pisemnego pozwolenia autora publikacji.