Baza wiedzy

2018.02.20

Niemcy przedłużą obowiązywanie zimowej rezerwy mocy

Niemcy w niewystarczającym tempie rozwijają sieci przesyłowe, w związku z czym będą zmuszone przedłużyć program rezerwy mocy do 2017 roku, jak podaje biuro federalnego regulatora.

  • W ciągu trzech ostatnich sezonów zimowych (włącznie z 2014/15) poziom rezerwy zimowej wynosił 100 mln EUR (3,6 GW). W przyszłym roku planowane jest zwiększenie rezerwy do poziomu 6, a w kolejnym roku do 7 GW (odpowiednio wzrosną też koszty).
  • Zdaniem szefa Netzagentur konieczne jest przedłużenie obowiązywania rozporządzenia o rezerwie zimowej ponad 2017 rok, ze względu na niewystarczające tempo rozbudowy sieci przesyłowych (wybudowano jedynie 40% planowanych od 2009 połączeń).
  • Obecnie 48 bloków zostało zgłoszonych do wyłączenia, z czego 11 nie otrzymało zgody (zakwalifikowały się jako „istotne dla systemu”) – wszystkie znajdują się na południu wzdłuż trasy jednej z planowanych, głównych sieci przesyłowych (Main-Linie). 

Właścicielem publikacji jest Departament Strategii PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Do reprodukcji niniejszej publikacji w celach edukacyjnych i innych niekomercyjnych nie jest wymagana zgoda autora publikacji, pod warunkiem poszanowania przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Reprodukcja w celach komercyjnych jest zabroniona bez uprzedniego pisemnego pozwolenia autora publikacji.